Ministar odbrane BiH, Zukan Helez, istakao je da je međunarodnoj zajednici poznato kako su se najtraženiji ratni zločinci, Radovan Karadžić i Ratko Mladić, godinama skrivali u Srbiji. Prema njegovim navodima, Srbija i danas štiti 64 optuženika za ratne zločine u BiH, uključujući osuđenog Milorada Dodika i optuženog Nenada Stevandića.
U pismu upućenom Visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu, članicama PIC-a, Delegaciji EU u BiH, NATO Štabu u Sarajevu i EUFOR-u, Helez optužuje Srbiju za sistematsku zloupotrebu dvojnog državljanstva kako bi zaštitila osobe optužene za ratne zločine.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije, Ivica Dačić, izjavio je da su Dodik i Stevandić državljani Srbije te da međunarodne potjernice za njima nisu pravno valjane. Također je potvrdio da je Srbija spriječila raspisivanje Interpolove crvene potjernice za njih dvojicu. Dodik je kasnije objavio da je predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, potvrdio odbijanje tog zahtjeva.
Helez tvrdi da se 64 bivša pripadnika Vojske RS-a, MUP-a RS-a i civilnih vlasti RS-a, optuženih za ratne zločine, skrivaju u Srbiji, uključujući devet osoba povezanih s genocidom u Srebrenici. Među njima su Milenko Živanović, bivši komandant Drinskog korpusa VRS-a, i Tomislav Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova RS-a, optuženi za učešće u genocidu.
Također navodi da Srbija pruža utočište Milomiru Savčiću, kao i optuženicima za ratne zločine u Prijedoru, Foči, Vlasenici, Sarajevu i Ključu. Posebno ističe Duška Kornjaču, koji se već deset godina nalazi u Srbiji, a čije izručenje Vučić kategorično odbija.
Helez upozorava da Srbija koristi isti model zaštite u slučaju Dodika i Stevandića te optužuje Beograd za podrivanje institucija BiH u saradnji s Rusijom i Mađarskom. Pozvao je međunarodnu zajednicu da podrži institucije BiH u odgovoru na Interpolovu odluku, naglašavajući da Srbija odavno zloupotrebljava sistem međunarodnih potjernica.
Na kraju, Helez je zaključio da je Srbija decenijama skrivala ratne zločince i da i danas aktivno štiti optužene za ratne zločine u BiH.