Dok radnici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu najavljuju jednosatni protest u ponedjeljak, 11. novembra, sindikat željezničara upozorava na mogućnost štrajka koji bi mogao paralisati saobraćaj u cijeloj Federaciji BiH.
Obje grupe radnika ukazuju na ozbiljne probleme u funkcionisanju svojih institucija i tvrde da su dovedeni na ivicu održivosti zbog neodgovornog ponašanja vlasti.
Zdravstveni radnici traže stabilnost i imenovanje uprave
Senad Sadiković, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo, najavio je da će protest zdravstvenih radnika KCUS-a trajati od 12 do 13 sati ispred glavnog ulaza u bolnicu. Ovaj potez dolazi nakon višemjesečnih zahtjeva sindikata za imenovanjem stalnog direktora i upravnog odbora. Prema Sadikovićevim riječima, trenutna situacija ugrožava rad ustanove, stabilnost plata i sigurnost pacijenata.
“Pozivamo vlasti Kantona Sarajevo i Federacije da što hitnije ispune naše zahtjeve jer bez toga ova ustanova neće moći funkcionisati. Ukoliko se ne ispune naši zahtjevi, bićemo primorani da preduzmemo rigoroznije mjere,” istakao je Sadiković.
Finansijski problemi KCUS-a dodatno su pogoršani gubicima od šest miliona KM zabilježenim u prvih devet mjeseci ove godine. Sindikat je stoga uputio inicijativu nadležnim tijelima za hitan nadzor nad finansijskim poslovanjem ove ustanove.
Željezničari najavljuju štrajk: “Ako država ne reaguje, zaustavit ćemo saobraćaj”
Situacija je podjednako teška i u Željeznicama Federacije BiH, gdje su željezničari zaprijetili štrajkom ako Vlada Federacije i Ministarstvo prometa i komunikacija hitno ne reaguju. Samostalni sindikat izvršnog osoblja Željeznica Federacije u saopštenju navodi da je nakon oktobarske katastrofe u Jablanici, kada je poplava uništila željezničku infrastrukturu, samo djelimično sanirana šteta, dok konkretne akcije na obnovi još uvijek nisu poduzete.
“Pored milionskih gubitaka koje trpi Željeznica FBiH zbog nefunkcionalne infrastrukture, inflacija je ‘pojela’ naše plate, a trenutna uprava nema ni ovlaštenja za produžetak pregovora o kolektivnom ugovoru,” stoji u saopštenju sindikata.
Željezničari poručuju da su spremni na zakonit štrajk koji bi obustavio saobraćaj ukoliko nadležni ne prepoznaju hitnost situacije. Prema njihovim riječima, neodgovornost vlasti prema željeznicama dodatno ugrožava zaposlenike i ekonomiju zemlje.
Vlada pod pritiskom
Predstojeći protesti i najavljeni štrajkovi zdravstvenih radnika i željezničara jasno pokazuju da su ključne institucije u Federaciji na rubu kolapsa. Sindikati pozivaju vlasti da hitno reagiraju kako bi se spriječila potpuna blokada sistema i očuvao dostojanstven rad radnika.
Kako raste nezadovoljstvo među radnicima i javnost se sve više suočava s mogućnošću štrajkova koji bi mogli ozbiljno uticati na funkcionisanje društva, na Vladi Federacije i kantonalnim vlastima je da poduzmu hitne korake za stabilizaciju situacije u ovim kritičnim sektorima.