Sastanak dijela partnera vlasti u Federaciji BiH, tačnije SDP-a i HDZ-a, održan je u Konjicu. Predstavnici ovih dviju stranaka razgovarali o važnim pitanjima vezanim uz federalni nivo vlasti.

Nakon sastanka nije bilo službenih izjava, već su se lideri SDP-a i HDZ-a oglasili putem platforme X.

“Delegacije SDP BiH i HDZ BiH u Konjicu održale su sastanak na kojem smo razgovarali o funkcionisanju parlamentarne većine na nivou Federacije Bosne i Hercegovine. Uz zajedničku ocjenu da je većina stabilna i funkcionalna, dogovorili smo korake na daljoj dinamizaciji procesa i rješavanju svih važnih pitanja iz nadležnosti Federacije. O ubrzanoj realizaciji važnih infrastrukturnih procesa najbolje svjedoči i skoro otvaranje nove dionice autoputa u dužini od 11 kilometara”, naveo je lider SDP-a Nermin Nikšić.

Nešto kraći post objavio je i uvijek optimistični lider HDZ-a Dragan Čović koji je naglasio da “sva otvorena pitanja moraju biti hitno riješena”.

Ni prvi ni drugi nisu konkretno rekli šta su dogovorili. Simptomatično je to i što sastanku nisu prisustvovali predstavnici drugih partnera iz federalne vlasti, a naročito Naša stranka i Narod i pravda.

Sudeći prema izjavi predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Dragana Miokovića, šta god da su dogovorili predsjednici Nikšić i Čović, neće ići na dnevni red Parlamenta sve dok on bude predsjedavao ovim tijelom.

“Ne sporim potrebu, želju bilo koga na političkoj sceni da bilateralno razgovara, dogovara. Međutim, kada sam vidio na koje teme su gospodin Nikšić i gospodin Čović prije sastanka izjavljivali, o čemu će se tamo razgovarati, vidio sam da ima tema koje se apsolutno tiču nadležnosti Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH kojim ja predsjedavam”, kazao je Mioković za Klix.ba.

Naime, Nikšić se prije sastanka obratio novinarima te izjavio da su tema sastanka i kadrovska rješenja koja nisu riješena, što je vjerovatno najviše zasmetalo Miokoviću.

“Prema poslovniku Predstavničkog doma, predsjedavajući je jedini ovlašten da sačinjava dnevni red za sjednice doma. Ništa od onoga što se eventualno dogovori gospodin Čović i gospodin Nikšić, a ingerencije su predstavničkog doma Parlamenta Federacije, neće biti stavljeno na dnevni red. Bar ne dok ja predsjedavam tim domom”, poručio je Mioković.

Napomenuo je se ne radi o ni o kakvoj prijetnji niti razbijanju koalicije, ali da ne postoje teme koje mogu biti nametnute.

“Naravno ukoliko se u nekakvim razgovorima, u konsultacijama na dogovor na gospodina Nikšića sa partnerima, sa Trojkom, sa Našom strankom, postignu neki dogovori, uvrstit ću. Ovo što ja govorim nije u cilju bilo kakve prijetnje, niti razbijanja koalicije, nego upravo na konsultaciji, jer ako smo Trojka i ako imamo politički i svaki drugi dogovor, onda određene teme ne da ne mogu nego ne smiju biti nametnute”, poručio je na kraju Mioković.

Na osnovu ove izjave, može se zaključiti da komunikacija unutar koalicije na nivou Federacije BiH, barem trenutno, nije na zadovoljavajućem nivou, kao ni unutar same Trojke. Ovo dovodi u pitanje da li federalna vlada zaista funkcioniše besprijekorno ili su sve stvari u savršenom redu samo u odnosu između SDP-a i HDZ-a.

Rimac otvoreno progovorio

Nije “za baciti” ni obraćanje Federalnog ministar zdravstva Nediljka Rimca, inače kadra stranke HDZ 1990, na nedavno održanoj konferenciji Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, gdje je otvoreno govorio o brojnim problemima koji su se nagomilali.

Jedno od glavnih novinarskih pitanja, na koja Rimac nije odgovarao do tog dana, odnosi se na neimenovanje Ismeta Gavrankapetanovića za generalnog direktora KCUS-a. On ističe da nema nikakvih prepreka za njegovo imenovanje te da je razlog što se to nije desilo to što “nije usklađeno sa zakonom i procedurama”.

“Najsretniji bih bio da to nije ispalo kako je, ali moram čuvati sebe. Dobio sam prijetnje i tri krivične prijave, ako dam saglasnost, da će to ići”, rekao je Rimac bez da je naveo ko mu je prijetio.

Istakao je da dolazi iz mirnog okruženja i da mu je ostalo još godinu i po do penzije te je naglasio da mu je jedini cilj poštivanje zakonskih normi. Također je izrazio iznenađenje zbog tvrdnji da “Rimac ne da” i podsjetio da je sada na Vladi FBiH da djeluje.

“Potpisao sam i stojim lično iza toga. Razlozi zbog kojih je uskraćena prethodna saglanost – išlo se nabrzinu, neorganizirano i nije bilo dogovora. Da se malo ‘stalo na loptu’, moglo je sve biti drugačije i da se ne ide u javnost. Sada je to već problem, otišlo se dobro u krivo i sad to treba ispravljati” poručio je Rimac.

Više puta je naglasio da “ne pripada nikome” i da nije povezan s bilo kakvim kriminalnim krugovima.

Novinari su ga upitali zašto tek sada, prvi put od imenovanja aktuelnog Vlade FBiH, iznosi probleme s kojima se suočava, na šta je odgovorio da se, kao član Vlade, mora distancirati jer nije uspio ostvariti određene ciljeve kao ministar.

“Ne mogu biti član Vlade i govoriti protiv te vlade, ali ću se sigurno boriti protiv načina rada ove vlade. To je jedini razlog što sam bježao od vas (novinara)… U normalnom svijetu bi ljudi dali ostavku. Ja da dam ostavku, pala bi Vlada jer sami znate kako je ona sastavljena. Dovde mi je došlo… Nemam prostora, ali ću se boriti. Ja ne moram biti ministar, ali neću biti šugo koji neće ništa napraviti”, poručio je ministar Rimac.

“Rimac iskočio iz kolosijeka”

Obraćanje ministra Nediljka Rimca, prije početka sastanka u Konjicu, komentarisao je premijer Vlade FBiH Nermin Nikšić koji je istakao da je Rimac “iskočio iz kolosijeka”.

“To u ovoj vladi ne može da se dešava i ne može da funkcioniše. Ministri stavove trebaju da iznose na sjednicama vlade i da se bore za stavove, a ne da kritikuju. Mogli ste primijetiti da u mom prethodnom mandatu i u ovom, ovo je prvi put da je neki ministar na taj način postupio. Naravno da ću razgovarati s njim na tu temu. On vodeći svoj resor ima pravo da se bori za njega i što bolji status, ali javnost nije ono gdje se oko toga raspravlja i gdje se donose odluke”, kazao je Nikšić u obraćanju novinarima.

Na kraju svega, može se zaključiti da će sve strane unutar federalne koalicije, prije svega Trojke, morati “spustiti lopticu” i svoje interne probleme i nesuglasice riješiti iza zatvorenih vrata, a ne preko medija i leđa građana koji su više nego siti političarskih prepucavanja.