Zbog izrazito nepovoljnih vremenskih uslova u prvoj polovini 2025. godine, stanje kukuruznih usjeva u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine dovedeno je do alarmantnog nivoa. Prema riječima lokalnih poljoprivrednika, ova godina je najteža u posljednje tri, a prinosi su gotovo potpuno uništeni.

Prošlogodišnja sezona bila je na ivici rentabilnosti, a mnogi su proizvođači poslovali s gubicima. Međutim, ova sezona prijeti da bude još gora. Dugotrajna suša u trajanju od oko 40 dana, praćena iznenadnim padavinama i gradom, ostavila je ogromne posljedice. Kukuruz je pretrpio nepovratnu štetu, a stručnjaci i farmeri ističu da kiša koja je uslijedila ne može više pomoći usjevima da se oporave.

Ugrožena i stočarska proizvodnja

Situacija s kukuruzom direktno utiče i na stočni fond. S obzirom na to da je kukuruz jedna od osnovnih komponenti u ishrani stoke, stočari se već suočavaju s ozbiljnim izazovima. Nedostatak domaće hrane natjeraće ih da smanje broj grla ili da posegnu za kupovinom uvoznog kukuruza, koji je znatno skuplji.

Milorad Kojić, poljoprivrednik iz sela Brezik u blizini Brčkog, na čijim se parcelama nalazi oko 15 hektara kukuruza, ističe da su ulaganja po hektaru iznosila i do 1.500 KM, ali da se ove godine prinosi ne očekuju. “Kukuruz bi sada trebao da bude metar iznad moje glave, a jedva mi je do pojasa. Tu nema ni oplodnje, a kiša više ne može pomoći”, naglašava Kojić.

Dodatni udarac – kukuruzna sovica

Kao da vremenske nepogode nisu bile dovoljne, dodatnu štetu usjevima nanijela je i kukuruzna sovica, poznata i kao noćna sovica. Ovaj štetni insekt pogodio je veliki broj parcela širom Distrikta, a pojedini proizvođači morali su presijavati površine i do 35 hektara. I pored tih napora, sovica je nastavila s napadima, dodatno desetkujući ono što je preostalo od usjeva.

Stručnjaci ističu da je u ovakvim okolnostima gotovo nemoguće spasiti kukuruz. Kojić objašnjava da postoji tek mali broj parcela, uglavnom u nizijskim dijelovima uz rijeku Savu, te u krajevima s kvalitetnijom zemljom poput podmajevičkih sela i Vučilovca, gdje bi kiša eventualno mogla ublažiti štetu. No, i tamo su očekivanja skromna.

Traže se hitne mjere podrške

Poljoprivrednici u Brčko distriktu apeluju na vlasti da poduzmu hitne mjere i ponude adekvatnu pomoć kako bi se bar djelimično sanirala nastala šteta. U protivnom, mnogi proizvođači mogli bi doći na rub opstanka, a nestašica domaće stočne hrane dodatno bi ugrozila ionako osjetljivu prehrambenu sigurnost ovog dijela zemlje.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW