Predsjednik Rusije Vladimir Putin rekao je u petak da će Rusija prekinuti vatru i ući u mirovne pregovore, ako Ukrajina odustane od svojih NATO ambicija i povuče svoje snage iz četiri ukrajinske regije na koje, kako je rekao, Moskva polaže pravo. Zanimljivo je da je ova izjava došla uoči samita u Švicarskoj na kojem bi više od 90 zemalja i organizacija trebalo da razgovaraju o mogućem putu ka miru u Ukrajini.
Putin je rekao da je Rusija spremna da garantuje sigurno povlačenje ukrajinskih jedinica kako bi se to omogućilo. Rusija kontrolira skoro petinu ukrajinske teritorije u trećoj godini rata, a Ukrajina kaže da se mir može zasnivati samo na potpunom povlačenju ruskih snaga i obnavljanju njenog teritorijalnog integriteta, prenosi Raport.
Rusija nije pozvana na samit u Švicarskoj i tvrdi da je skup gubljenje vremena. Dok Rusi traže da Ukrajina odustane od NATO ambicija i povuče svoje snage iz četiri ukrajinske regije, Ukrajinci tvrde da se može sklopiti dogovor samo ako se Rusija potpuno povuče. Je li mir moguć ili neko mora popustiti?
Putin i ranije pričao o uvjetima pregovora o kraju rata
Podsjetimo da je prošle godine Putin spominjao kada će Ukrajina zatražiti da se pregovara o kraju rata. “Imam dojam da žele zagristi što više mogu i onda, kada su njihovi resursi blizu nule, postići prekid neprijateljstava i početi pregovore kako bi obnovili svoje resurse i obnovili borbenu sposobnost.”, rekao je Putin.
Tada je kazao da su ga mnogi potencijalni posrednici pitali je li Rusija spremna prestati s borbom, ali je rekao da Rusija teško može prestati s borbom kad se suočava s ukrajinskom protuofanzivom.
“Da bi postojala bilo kakva šansa za razgovore, Ukrajina bi prvo morala poništiti svoju samonametnutu zakonsku zabranu mirovnih pregovora i objasniti što želi. Onda ćemo vidjeti.”, objasnio je.
Također, vrijedi spomenuti da su i na peti dan ruske invazije na Ukrajinu, od jutra trajali pregovori dviju strana na ukrajinsko-bjeloruskoj granici. Interfax je tijekom dana objavio da je pozicija Kijeva na pregovorima bila jasna. Tražili su prekid vatre i povlačenje ruskih snaga s ukrajinskog teritorija, izjavio je Oleksij Arestovič, savjetnik predsjednika Volodimira Zelenskog.
Ruski zahtjevi tada još nisu bili poznati, a u međuvremenu se Vladimir Putin čuo s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, kako su izvijestili iz Elizejske palače. Naveli su da je Macron Putinu ponovio zahtjev međunarodne zajednice da Rusija zaustavi ofenzivu protiv Ukrajine te da je pozvao na prekid vatre.
Macron je od ruskog kolege zatražio i da, dok traju pregovori, zaustavi sve napade na civile i civilnu infrastrukturu te da omogući siguran prolaz glavnim prometnicama. Putin je navodno izrazio spremnost da prihvati te tri točke.
Ukrajina odbija uvjete
Prije nekoliko dana je predsjednik Volodimir Zelenski pozvao saveznike da povećaju podršku protuzračne odbrane Ukrajini kako bi zaštitili energetsku infrastrukturu zemlje.
Govoreći u utorak na konferenciji u Njemačkoj o obnovi Ukrajine, Zelenski je rekao da je Rusija uništila pola kapaciteta njegove zemlje za proizvodnju električne energije. Dodatnih sedam raketnih sistema Patriot, kao i druge protuzračne odbrane, potrebno je kako bi se vojsci omogućilo da zaštiti urbane centre Ukrajine od oluje projektila, kazao je.
Dvodnevna konferencija o oporavku Ukrajine u Berlinu označava početak intenzivne diplomatske sedmice za ukrajinskog predsjednika, koji će također putovati na samit Grupe sedam (G7) na kojem učestvuju vodeći zapadni saveznici njegove zemlje, te na mirovni samit u Švicarskoj.
Na uvjete predsjednika Rusije, Zelenski je odgovorio sljedeće.
“Ta poruka je ultimatum i ne razlikuje se od ranijih poruka”, rekao je Zelenski. “On neće stati”, kazao je, dodajući da Putin ima ekspanzionističke namjere kao i njemački nacistički diktator Adolf Hitler prije izbijanja Drugog svjetskog rata. “To je jednako kao što je radio i Hitler… Zato ne bismo smjeli vjerovati tim porukama.”, dodao je Zelenski.
Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova ocijenilo je da su Putinove riječi “manipulativne” i da “imaju za cilj obmanuti međunarodnu zajednicu i potkopati diplomatske napore da se postigne pravedan mir”.
Mogu li se Rusija i Ukrajina naći na pola puta i okončati trogodišnji rat?