rijeka UnaFoto: Pinterest

Da čovjeku gotovo ništa nije ostalo sveto i da kani svoje prste upetljati u svaki kutak prirode, potvrdila je vijest o gradnji hidrocentrale na rijeci Uni. Nalazi inspekcije pokazali su da investitor posjeduje lokacijsku dozvolu, ali radovi su pauzirani jer nije dobio ocjenu prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu te se provodi cijeli niz inspekcijskih nadzora. Ono što je ostalo čovjeku dosljednom nekim normalnim i prihvatljivim normama jeste da protestuje, iznova i iznova.

Naime, kako je već poznato gradnja je započela na vrelu rijeke Une u mjestu Donje Suvaje, kako tvrde hrvatski mediji, bez svih potrebnih dozvola/rješenja.

Tokom početka radova koji su podrazumijevali tešku mehanizaciju na samom vrelu Une, dio mještana Donje Suvaje u Opštini Gračac ostao je bez vode, a mjesto izvođenja radova već danas izgleda neprepoznatljivo i devastirano.

Izgradnja pauzirana, ne zaustavljena

Izgradnja hidroelektrane na rijeci Uni je pauzirana zbog brojnih nepravilnosti i nedostatka potrebnih dozvola. Ovaj potez je došao nakon pritiska lokalnih zajednica i ekoloških organizacija koje su izrazile zabrinutost zbog potencijalne štete po okoliš.

Lokacijska dozvola za zahvat mini-hidrocentrale kod izvora Une izdana je bez provedene Ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu te je zatražen upravni nadzor Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, navodi se u utorak u odgovoru Inspektorata Hini, piše HRT.

Proteklih dana održano je više prosvjeda lokalnog stanovništva, ljubitelja prirode i ekoloških udruga iz raznih gradova nakon što je uočeno da na tom zaštićenom hidrološkom spomeniku i području ekološke mreže Natura 2000 od 5. srpnja investitor Pipra d.o.o gradi malu hidroelektranu i devastira tamošnju prirodu.

Prosvjednici smatraju da je investitor počeo radove bez važećih dozvola i ignorirajući status tog područja pod ekološkom mrežom Natura 2000.

“Ja znam da je to bilo samo kamenje, ali moglo se nekako napraviti da se ona sačuva u izvornom obliku i da se napravi nešto minimalno, a ne ovako invazivno, da se mora kopati korito, stavljati nasipe i nagrđivati sve to“, kaže Tanja Ristović, predsjednica Udruženja Una.

Uz borce za Unu je i Ulrich Eichelmamm, direktor Međunarodne organizacije Riverwatch: “Kad sam prvi put čuo šta se dešava, prva misao mi je bila da nikad ne bih ni pomislio da se neko usuđuje da pipne Unu. Iako je ovo zaštićeno područje, neko je sve to ignorisao i počeo radove. U tom trenutku sam prekinuo svoj odmor i pridružio se otporu lokalaca.”

Zaustaviti gradnju i devastaciju na području zaštićene zone jedinstvenog Nacionalnog parka Una na području ovog dijela Evrope obaveza je svih, a ne samo Krajišnika, jer bi trenutno lokalni problem mogao postati globalni.

“Ako se ovo nastavi raditi dalje, imat ćemo svi posljedice. Mi smo neki dan proslavili 50. unsku regatu i uživali smo svi u tome. Ono što se konsekventno dešava nama, to će se desiti u Bihaću za neko vrijeme, odnosno u cijelom dijelu BiH kroz koji Una teče“, upozorava Alen Zulić, v.d. direktora Nacionalnog parka Una.

Svi zajedno za spas rijeke Une

Za ekološke aktiviste i savjesne građane granice ne postoje, pa su tako zajedno okupljeni protestovali građani iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Borba traje od prvog dana kada su se bageri pojavili, a krajem sedmog mjeseca su održani i mirni prosvjedi grupe građana iz Bihaća zajedno sa mještanima Donje Suvaje. Poruka skupa je “Ne damo Unu”.

Jutros su se ponovno okupili prosvjednici kako bi iskazali svoje nezadovoljstvo. Odlazak na protest organizirao je Nacionalni park  Una, a okupljeni su zajedno digli glas protiv ekocida, nelegalnih aktivnosti i planirane gradnje. Snažna poruka skupa, “Ne damo Unu!”, odjekivala je među učesnicima protesta, koji su pokazali ljubav prema rijeci Uni i solidarnost sa prijateljima iz Donje Suvaje.

Vršilac dužnosti direktora Nacionalnog parka Una Alen Zulić istaknuo je u izjavi za Fenu da su u ovu borbu uključeni od prvog dana kada je bager došao na izvor Une.

Dodaje kako su mu mještani Donje Suvaje i udruženja koja su bila na licu mjesta dali podatke da identifikacioni broj firme koja izvodi radove nije tačan i da građevinska firma koja je tu registrirana uopće ne postoji, te da su radovi namijenjeni da se rade u 2025. godini otpočeli u 2024. godini.

Podršku pružio Darko Rundek

Poznati muzičar, Darko Rundek prošle sedmice je održao besplatni koncert na mjestu u kojem se održavaju protesti i samim tim pružio podršku građanima.

Život na granici je opasan i tvrd, izađi i bori se u ovom gradu nema mjesta za jednog od nas… Riječi kultne pjesme “Haustora” zvučale su više nego simbolično na koncertu koji je, usred šume, nedaleko od vrela Une održao frontmen ove eks ju grupe, Darko Rundek.

Rundek je jedan od brojnih rokera, umjetnika, političara i drugih javnih ličnosti, koji su podržali protest građana iz 3 države, protiv izgradnje male hidroelektrane na izvoru Une, jedne od najljepših rijeka Balkana.

Kako se ne bi narušio mirni prirodni ambijent koncert je bio “unplugged”, dakle bez velike buke i električnih gitara i bubnjeva, ali veteran Rundek je pokazao da se i na taj način publika može doslovno dići na noge, piše na stranici Udruženja mreža za izgradnju mira.

Muzičar je saopćio kako je investitor u Hrvatskoj najavio nastavak radova na devastaciji bunara Une.

“Vraćamo se s mora i bit ćemo tamo da to ne dozvolimo”, poručio je Rundek na društvenim mrežama.

Izvor: AJB Video

Samo zajedno, bez obzira na geografske granice možemo spasiti rijeku Unu. Nijedna razlika ne smije biti prepreka za prirodnu ljepotu koju imamo. Una je jedna od najljepših rijeka, ne samo kod nas već u svijetu i ne smijemo dopustiti da čovjekova ruka zarad novca dira prirodu. Ona je bila i bit će poslije nas, a društvo bez nje ne može opstati.