Sedmicu iza nas obilježila su turbulentna dešavanja na fudbalskim terenima širom Njemačke. Najzanimljiviji susret zasigurno je onaj sinoćnji između Slovačke i Engleske.

Englezi u posljednjim minutama osigurali prolazak

Reprezentacije Slovačke i Engleske sinoć su odmjerile snage u okviru osmine finala Evropskog prvenstva. Na iznenađenje mnogih, Slovačka se bolje pokazala na ovoj utakmici, ali su Englezi imali puno sreće i u posljednjim sekundama izborili plasman u četvrtfinale.

Španija još jednom deklasirala Gruziju

Ekipa Gruzije povela je u 18′ minuti igre kada je Le Normand postigao autogol. Međutim, njihovo vodstvo nije trajalo dugo jer već u 39′ minuti Rodri pogađa mrežu golmana Valencie čime izjednačava rezultat na 1:1.

Naredni pogodak koji je doveo ekipu Španije u prednost od 2:1 ostvaren je u 51′ minuti susreta kada je Ruiz glavom poslao loptu iza leđa čuvara mreže. Treći pogodak za “crvene furije” postigao je Williams nakon dugog dodavanja Ruiza.

Posljednji pogodak na susretu postigao je Dani Olmo u 83′ minuti utakmice i time postavio konačan rezultat od 4:1.

Poništeni golovi i prekid igre zbog oluje

U Dortmundu su domaćini Evropskog prvenstva savladali Dansku rezultatom 2:0 i izborili plasman u četvrtinu finala. Susret su ispratile brojne neprilike, kako one vremenske tako i one na terenu.

Prvo poluvrijeme obilježilo je olujno nevrijeme sa grmljavinom te je utakmica prekinuta na 20-ak minuta. Kada su se vremenske prilike stabilizovale, igra je nastavljena, ali bez velikih uzbuđenja u nastavku prvog poluvremena.

Na početku drugog dijela igre, tačnije u 53′ minuti, Kai Havertz sa bijele tačke postigao prvi pogodak na susretu. Time je Njemačka ostvarila prednost od 1:0. U 68′ minuti susreta Jamal Musiala postavio je konačni rezultat od 2:0.

Na samom početku utakmice, Nijemci su postigli pogodak nakon izvođenja kornera, ali je gol poništen zbog prekršaja u šesnaestercu. U 48′ minuti Andersen je zatresao gol Njemačke. Međutim, ubrzo je uslijedilo saopćenje iz VAR sobe da je jedan od igrača Danske bio u ofsajdu.

Samo dvije minute kasnije, Andersen je okrznuo loptu rukom u svom kaznenom prostoru zbog čega su ponovno reagovali iz VAR sobe. Dosuđen je penal za domaćine iz kojeg je postignut prvi pogodak na susretu.

Nakon više od 30 godina, Švicarci savladali Italijane

Utakmica u kojoj se suočile Švicarska i Italija završena je rezultatom 2:0. Time je Švicarska porazila Italiju 31 godinu nakon njihove posljednje pobjede nad “Azzurrima”.

Prvi pogodak Švicarci su postigli u 37′ minuti susreta kada je Vargas odlično asistirao Freuleru koji šalje loptu u gol Italijana. Tridesetak sekundi nakon početka drugog poluvremena, Ruben Vargas postiže pogodak za konačnih 2:0. Nakon sjajnog pasa Xhake, poslao je loptu u gornji lijevi ugao Donnarumminog gola.

Posljednje utakmice ovog kruga na rasporedu danas i sutra

Od 18:00 sati igra se susret između Francuske i Belgije, a u 21:00 sat zakazan je okršaj Portugala i Slovenije.

Posljednje utakmice osmine finala odigrat će se sutra, 2. jula u terminima od 18:00 i 21:00 sat. Prvu utakmicu na rasporedu igraju Rumunija i Nizozemska, dok Austrija i Turska nastupaju na posljednjem meču ovog kruga takmičenja.