Danas, 6. februara 2024. godine, obilježava se Dan sigurnijeg interneta. Ovaj poseban dan obilježava se u februaru svake godine kako bi se podigla svijest o sigurnijem i boljem internetu za sve, a posebno za djecu i mlade. Ovogodišnji slogan glasi: „Surfaj sigurno“ – zajedno za bolji internet”. Dan sigurnijeg interneta ima za cilj ne samo stvoriti sigurniji, već i bolji internet, gdje su svi osnaženi da koriste tehnologiju odgovorno, s poštovanjem, kritički i kreativno.

Počevši kao inicijativa EU Safe Borders projekta 2004. godine i pokrenut od strane Insafe mreže kao jedna od svojih prvih akcija 2005. godine, Dan sigurnijeg interneta je prerastao svoju tradicionalnu geografsku zonu i sada se slavi u otprilike 190 zemalja i teritorija širom svijeta.

“Kao dio ovogodišnje proslave, ohrabrujemo sve – uključujući djecu i mlade ljude, roditelje i staratelje, nastavnike i edukatore, kreatore politike, industriju i druge – da nam se pridruže.” – napisali su na zvaničnoj stranici.

Neki od savjeta kako se zaštititi u online prostoru su:

  • Koristite jaku i zasebnu lozinku za svoju e-poštu
  • Instalirajte najnovija ažuriranja softvera i aplikacija
  • Uključite verifikaciju u 2 koraka (2SV)
  • Menadžeri lozinki: korištenje pretraživača i aplikacija za sigurno pohranjivanje vaših lozinki
  • Izrada sigurnosne kopije vaših podataka
  • Koristite tri nasumične riječi

Ovogodišnjem obilježavanju pridružila se i Regulatorna agencija za komunikacije (RAK). Kako navode, Dan sigurnijeg interneta ima međunarodni karakter, i na inicijativu Evropske komisije globalno se obilježava sa ciljem promovisanja i odgovornog korištenja digitalnih tehnologija. Ovom prilikom, brojni akteri iz oblasti obrazovanja, socijalne i dječije zaštite, medija, telekomunikacija, promovišu sigurnost djece u digitalnom okruženju, kao dio korporativnih i društvenih odgovornosti iz oblasti dječijih prava i prevencije nasilja nad djecom.

Značajan doprinos kreiranju okruženja sigurnijeg interneta u BiH,  Agencija je doprinijela realizacijom projekta „Zaštita djece na internetu u sistemima korisnika dozvola Regulatorne agencije za komunikacije“, a koji je obuhvatio analizu trenutnog stanja u BiH, izradu edukativnih materijala, ažuriranje web stranice i mobilne aplikacije Medijska i informacijska pismenost, digitalne komunikacije, kao i organizaciju stručno-edukativnih skupova u gradovima BiH na temu sigurnosti djece na internetu.

Cilj projekta je podići svijest djece, roditelja i svih korisnika interneta o opasnostima koje su prisutne u online svijetu, te kroz analizu, istraživanja i statističke podatke ukazivati na potrebu stalne i preventivne edukacije, kao glavnog koraka u zaštiti djece na internetu i digitalnim platformama, napisali su na zvaničnoj stranici.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW