Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) odobrila je uvođenje videotehnologije, odnosno VAR-a. Korištenje VAR tehnologije počet će već u sezoni 2024/25. WWin lige BiH.

‘Video assistant referee’ (doslovni prijevod na bosanskom “video pomoćnik sudije”) je tehnologija koja se koristi u fudbalu, a koja pomaže sudijama provjeru ispravnosti njihovih odluka.

Slično kao i na terenu, tako ćemo i u VAR sobi imati glavnog VAR sudiju, barem jednog pomoćnog VAR sudiju i jednog ili više VAR tehničara. Oni će pratiti utakmicu uz pomoć napredne tehnologije te obavještavati sudije na terenu ukoliko donesu pogrešnu odluku.

Foto: Instagram/@vico_zeljkovic

Uz fudbalski teren nalazit će se ekran koji će služiti za pregled spornih situacija od strane glavnog sudije. U slučaju greške glavnog sudije na terenu, VAR sudija ga o tome obavještava putem radio komunikacije koja se uspostavi među sudijama.

Nakon upozorenja VAR sudije, glavni sudija na terenu odlučuje da li će pregledati spornu situaciju. Također, ukoliko odluči da pregleda snimak, procjenjuje da li treba mijenjati donesenu odluku ili ne.

Glavni sudija može promijeniti svoju odluku i bez gledanja snimka. To se najčešće dešava kada iz VAR sobe dobije informaciju da je neki igrač bio u zaleđu.

Uslovi koji se trebaju ispuniti kako bi se odobrila upotreba VAR tehnologije podrazumijevaju obezbijeđeno reportažno vozilo i prostoriju u kojoj će biti smještene VAR sudije. Ta prostorija ne mora biti u sklopu stadiona.

Na primjer, na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu VAR sudije nalazile su se van stadiona to jest u međunarodnom centru za prijenos u Leipzigu.

Porijeklo VAR-a

Razvoj VAR tehnologije svoj početak bilježi još u 2010. godini. Tokom sezone 2013/14., VAR je testiran u Nizozemskoj. Zatim se njegova upotreba širi na prostore Australije, Njemačke i Italije.

“Svjetska premijera” mogućnosti koje VAR nudi, izvršena je na Svjetskom prvenstvu u Rusiji 2018. godine. Dvije godine kasnije, počinje se upotrebljavati u najvišem rangu hrvatskog fudbala.

VAR tehnologija otišla je korak dalje u 2022. godini. Na Svjetskom prvenstvu koje se te godine održavalo u Kataru, korištena je poluautomatizirana tehnologija određivanja zaleđa (SAOT).

SAOT je sistem koji se sastoji od 12 kamera smještenih na krovu stadiona, a uključuje i senzor koji se nalazi u lopti. Senzor služi da šalje svoj položaj u VAR sobu. Nevjerovatna činjenica jeste da senzor u lopti u samo jednoj sekundi 500 puta pošalje svoj položaj.

Kamere na krovu stadiona prate loptu i igrače na terenu, a podatke u VAR sobu šalju 50 puta u sekundi.

Saopštenje Vice Zeljkovića

Na društvenim mrežama Instagram i Facebook, oglasio se predsjednik Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine Vico Zeljković. Prenosimo dio objave:

“Predstavnici FIFA-e Bavešan Murgen i Majkl Bejli dali su zeleno svjetlo za upotrebu VAR sistema u najkvalitetnijem domaćem takmičenju. To je konačna ocjena na osnovu dvodnevnog boravka u Sarajevu, gdje su veoma detaljno ocijenjivali cijeli proces sa aspekta veoma zahtjevnih kriterijuma koje je propisala svjetska ‘kuća fudbala’. Sada će sudijske greške biti minimizirane uz pomoć VAR tehnologije.”, stoji u Zeljkovićevoj objavi.

Screen record: FIFA TV

Uvođenje VAR tehnologije nije jedina promjena koja je najavljena za predstojeću sezonu. Podsjetimo, sezona 2024/25. je posljednja sezona u ligi BiH koja će se igrati sa 12 klubova. Odlukom NFSBiH u sezoni 2025/26. ligu će sačinjavati deset klubova.

U vezi s tim, četiri kluba napustit će WWin ligu BiH, a zamijenit će ih dvije ekipe iz Prve lige Federacije BiH.