Preminuo Halil Brzina, ratni komandant i šejh sarajevske nakšibendijske tekije
U četvrtak je u Sarajevu, u 72. godini života, preminuo Halil Brzina – ratni komandant Sedme muslimanske brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine i duhovni vođa, šejh sarajevske nakšibendijske tekije smještene uz Sarač Ismailovu džamiju na Mejtašu.
Prema dostupnim informacijama, Halil Brzina je preminuo jutros oko pet sati na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, gdje je boravio posljednjih dana na liječenju.
Poznat i pod derviškim imenom Halil Hulusi Nakšibendi el Bosnevi, Brzina je bio izuzetna i svestrana ličnost – čovjek koji je na jedinstven način spojio vojnu odlučnost i duhovnu smirenost. Njegov životni put obilježen je kako borbom za slobodu Bosne i Hercegovine, tako i posvećenošću duhovnim vrijednostima i islamskoj tradiciji.
Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, Halil Brzina je bio jedan od ključnih ljudi u procesu formiranja Sedme muslimanske brigade, jedne od elitnih jedinica Armije RBiH. U saradnji s uglednim vjerskim ličnostima poput Mahmuta ef. Karalića iz Zenice, Sulejmana ef. Čelikovića iz Kaknja i Ahmeta Adilovića iz Travnika, dao je veliki doprinos organizaciji i uspostavi strukture ove brigade. Isprva je djelovao kao logističar, ali je zbog pokazane sposobnosti, autoriteta i hrabrosti, kasnije imenovan za komandanta brigade. Po završetku rata obavljao je funkciju komandanta Prvog korpusa Armije RBiH, a kasnije je penzionisan iz zdravstvenih razloga.
No, osim vojne karijere, Halil Brzina je među vjernicima bio poznat i po svojoj duhovnoj ulozi. Kao šejh sarajevske nakšibendijske tekije, bio je duhovni vodič brojnim sljedbenicima, predan učenju sufizma i očuvanju derviške tradicije u Bosni i Hercegovini. Njegovo učenje bilo je inspirisano djelom velikih islamskih mislilaca, prije svega Džalaludina Rumija, te je bilo zasnovano na centralnoj sufijskoj ideji: „Nema stvarnosti osim Boga – samo je Bog stvaran.“
Halil Brzina ostaje zapamćen kao čovjek koji je u turbulentnim vremenima znao povezati borbu za domovinu s borbom za duhovnu ispunjenost. Njegov odlazak ostavlja prazninu među saborcima, ali i među vjernicima koji su u njemu prepoznavali izvor duhovne snage, skromnosti i predanosti.
Vrijeme i mjesto dženaze bit će naknadno objavljeni.