Ministar odbrane Hrvatske, Ivan Anušić, predstavio je nacrt novog zakona o službi u oružanim snagama. Njime se ponovo uvodi obavezno temeljno vojno osposobljavanje, koje bi moglo zaživjeti već do kraja godine. Zakon uskoro ide u javnu raspravu, nakon čega će biti upućen u saborsku proceduru. Anušić ističe kako izmjene obuhvataju isključivo osnovnu vojnu obuku, uz punu podršku predsjednika Zorana Milanovića i, nada se, i opozicije.

Prvi ročnici već krajem 2025.

Dvije mjeseca obuke bit će organizirane u vojnim bazama u Požegi, Kninu i Slunju. Ročnici će primati 1.100 eura mjesečno, a obuka će im se računati u radni staž.

Tokom programa, polaznici će učiti osnove rukovanja oružjem, vojnu taktiku, prvu pomoć i druge temeljne vještine.

Ko mora, a ko može dobrovoljno?

Obuka će biti obavezna za muškarce od 18 do 30 godina, pod uvjetom da zadovolje zdravstvene kriterije. Ženama će učešće biti dobrovoljno. Prema riječima ministra, trenutno između 12 i 20 posto prijavljenih čine žene.

Priziv savjesti – civilne alternative

Zakon ostavlja mogućnost priziva savjesti. Umjesto vojne obuke, osobe koje se na to pozovu moći će birati:

  • tromjesečnu obuku za civilnu zaštitu uz smanjenu naknadu,
  • ili četveromjesečni angažman u lokalnoj zajednici, bez naknade, ali uz osigurane obroke i prijevoz.

Bez obzira na opciju, svi polaznici postaju dio pričuvnog sastava.

Povratak nakon 17 godina

Temeljno vojno osposobljavanje ukinuto je 2008. godine, ponajviše zbog velikog broja priziva savjesti. Anušić tvrdi da je danas situacija drugačija – obuka je kraća, uz novčane benefite i prednost pri zapošljavanju u državnim institucijama.

Prema anketi provedenoj među mladima širom zemlje, čak 62 posto podržava uvođenje obuke, a 67 posto bi se odazvalo pozivu.