Srbija odgovorila UN-u: Negira se upotreba akustičnog oružja, nema novih informacija
Srbija je dostavila odgovor Ujedinjenim nacijama povodom navoda o upotrebi akustičnog oružja tokom protesta održanih 15. marta u Beogradu, potvrđeno je za Insajder iz Beogradskog centra za ljudska prava (BCLJP). U odgovoru, kako navode iz BCLJP, nema novih saznanja osim već poznatih, a upotreba tzv. „zvučnog topa“ se – negira.
Iz BCLJP dodaju da su 7. juna obaviješteni kako je Vlada Srbije odgovorila na upit specijalnih izvjestilaca UN-a. U odgovoru se navodi da su nadležna tužilaštva preuzela slučaj, ali nisu dostavljene informacije o toku i rezultatima tih postupaka.
Negiranje upotrebe “zvučnog topa”
Prema dostupnim podacima, u odgovoru Srbije UN-u navodi se da zvučno oružje nije korišteno tokom protesta. Ipak, srbijanske vlasti su najavile saradnju sa bezbjednosnim službama Rusije i Sjedinjenih Američkih Država radi rasvjetljavanja okolnosti incidenta.
Iz BCLJP ističu kako očekuju da će UN specijalni izvjestioci, nakon analize odgovora Srbije, izdati preporuke za unapređenje zaštite ljudskih prava u sličnim situacijama.
Podsjetimo, UN-ovi specijalni izvjestioci su 18. marta zatražili od Srbije dodatna pojašnjenja nakon tvrdnji da je u 19:11, tokom mirnog protesta u Beogradu, došlo do „naglog prekida okupljanja uz navodnu upotrebu akustičnog oružja“.
UN traži odgovornost i nezavisnu istragu
Ukupno šest specijalnih izvjestilaca UN-a zatražilo je detaljne informacije o vrsti korištenih sredstava, zakonskom osnovu, komandnoj odgovornosti i eventualnim povredama građana. Posebno je istaknuta potreba za „brzom, nepristrasnom i efikasnom istragom“, kao i zabrinutost zbog moguće povrede međunarodnih obaveza Srbije, uključujući Konvenciju protiv mučenja i Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima.
U upozorenju UN-a stoji da je upotreba akustičnog oružja protiv mirnih demonstranata opasna, jer može izazvati ozbiljne zdravstvene posljedice – uključujući trajno oštećenje sluha, paniku i stampedo – te ima neselektivan karakter koji ugrožava i prolaznike.
Dokazi postoje, istraga u toku
Specijalni izvjestioci UN-a tvrde da raspolažu dokazima o upotrebi sredstva koje je izazvalo masovnu paniku, što bi bilo protivno međunarodnim standardima. Incident se dogodio dok su okupljeni građani ćutnjom odavali počast žrtvama tragedije na željezničkoj stanici u Novom Sadu. Ukoliko se potvrdi da je tada upotrijebljeno akustično oružje, UN ocjenjuje da bi to predstavljalo “naročito surovu i nesrazmjernu upotrebu sile”.
Protiv nepoznatih počinilaca u aprilu je podnesena krivična prijava za terorizam Tužilaštvu za organizovani kriminal, dok Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu vodi predistražni postupak. Dosad je uzeto više od 150 izjava građana koji su prisustvovali protestu.
Šest nevladinih organizacija – BCLJP, CRTA, Građanske inicijative, Inicijativa A11, FemPlatz i YUCOM – obratile su se UN specijalnim procedurama, tražeći međunarodni nadzor nad istragom. Evropski sud za ljudska prava izdao je 30. aprila privremenu mjeru kojom nalaže Srbiji da se, do daljnjeg, uzdrži od korištenja sličnih uređaja.