Još u junu 2024. godine, britanski mediji su izvijestili da su kompanije iz Srbije prodavale oružje i municiju koje je na kraju završilo u Ukrajini, a vrijednost tih isporuka iznosila je oko 855 miliona dolara. Isporuke su se nastavile sve do nedavnog objavljivanja izvještaja ruske obavještajne službe SVR.
Prema podacima Vanjske obavještajne službe Rusije, iz srbijanske vojne industrije izvezeno je više od milion metaka, te stotine hiljada haubičkih granata i raketa za višecijevne bacače. Ovo oružje, kako se navodi, već neko vrijeme koristi ukrajinska vojska na frontu, dok vlasti u Beogradu i dalje odbijaju javno priznati tokove novca koji prate ovu profitabilnu trgovinu.
Srbijanske kompanije ne isporučuju naoružanje direktno Ukrajini, već koriste zemlje posrednice koje zvanično kupuju oružje za svoje vojske, iako ne posjeduju opremu koja bi mogla koristiti te kalibre.
Među firmama koje se povezuju s isporukama oružja Ukrajini su Yugoimport SDPR, Zenitprom, Krušik, Sofag, Reyer DTI, Sloboda Čačak i Prvi Partizan Užice. Prvi tragovi prisustva srbijanskog oružja na ukrajinskom ratištu pojavili su se 2023. godine, kada su zabilježene fotografije raketa ER Grad 2000. Iste godine kod ukrajinskih vojnika pronađene su i granate za automatske bacače AGS-17 iz firme Sloboda, te veliki broj minobacačkih granata proizvedenih u valjevskom Krušiku.
Na osnovu izjava anonimnih izvora, zapadni mediji su sredinom 2024. procijenili da je srbijanska vojna industrija, posredstvom trećih zemalja, prodala oružje i municiju Ukrajini u vrijednosti od oko 855 miliona dolara.
Trag oružja: od Srbije do Ukrajine
Trgovina oružjem i vojnim sredstvima među državama spada u najstrože regulisane sektore međunarodne trgovine, a ključni dokument u toj proceduri je certifikat o krajnjem korisniku (End-user certificate), kojim se precizira kome je naoružanje namijenjeno.
SVR navodi da su oružje i municija iz Srbije u Ukrajinu dolazili preko Češke, Slovačke, SAD-a, Bugarske i drugih država. Prema podacima UN-ove agencije za nadzor prometa oružja, Srbija je prošle godine znatno povećala izvoz artiljerijske municije i raketa u zemlje koje se navode kao posrednici u isporukama za Ukrajinu.
Izvještaj Arms Trade Treaty-a pokazuje da je tokom 2024. Srbija izvezla 12.420 raketa za višecijevne bacače u Sjedinjene Američke Države. Budući da se radi o raketama kalibra namijenjenog istočnim (pretežno ruskim) sistemima, zaključak o krajnjem korisniku se nameće sam po sebi. Češka je, prema istom izvoru, primila 2.400 takvih raketa, a Bugarska 1.768 komada artiljerijske municije.
Novi izvještaj za 2025. godinu još se očekuje, ali na osnovu dosadašnjih podataka može se zaključiti da je ukupna zarada Srbije od prodaje oružja koje je završilo u Ukrajini premašila milijardu dolara.
Uloga privatnika i trgovaca oružjem
Pored državne firme Yugoimport SDPR, značajnu ulogu u ovom izvozu imale su i manje privatne firme specijalizovane za posredovanje u trgovini naoružanjem. Posebno se izdvaja ime Slobodana Tešića iz Bosne i Hercegovine, koji se već dugo smatra jednim od najutjecajnijih trgovaca oružjem u regionu.
U izvještaju SVR-a navode se i firme SOFAG i Zenitprom, za koje pojedini srbijanski izvori tvrde da su povezane s članovima Tešićeve porodice i njegovim poslovnim partnerima. Tešićeva biografija dodatno privlači pažnju — rođen je 1958. godine, a njegovo ime je povezivano s brojnim slučajevima kršenja međunarodnih sankcija. Prema tvrdnjama srbijanskih medija, njegove bliske veze sa vlastima u Beogradu omogućile su mu da bude skinut sa crne liste UN-a, na koju je dospio zbog ilegalnog izvoza oružja u Liberiju.