Danas je iz Visokog ka Potočarima ispraćeno sedam posmrtnih ostataka žrtava genocida počinjenog u Srebrenici u julu 1995. godine. U Potočarima će 11. jula biti klanjana kolektivna dženaza, gdje će ove žrtve pronaći svoj konačni smiraj.
U pratnji građana Visokog, preživjelih iz Srebrenice i drugih prisutnih, iz kompleksa Javne ustanove Gradska groblja Visoko krenula je kolona s tabutima. Riječ je o tijelima žrtava koje su pronađene na različitim lokacijama, a trenutno se u Identifikacionom centru u Tuzli nalazi više od 50 identifikovanih skeleta koji još čekaju ukop.
Kako je pojasnila Emza Fazlić, portparolka Instituta za nestale osobe BiH, za oko 45 identifikovanih skeleta porodice još nisu dale saglasnost za ukop, jer se nadaju pronalasku dodatnih dijelova tijela. „Ovo je za porodice izuzetno težak proces jer ponovo proživljavaju traume. Ipak, apelujemo da daju saglasnost kako njihovi najmiliji ne bi zauvijek ostali u kutijama na policama. Institut garantuje da će svi naknadno pronađeni dijelovi biti naknadno sahranjeni uz već ukopane ostatke“, izjavila je Fazlić.
Najavila je da od ponedjeljka počinje proces reeksumacija – planirano je otvaranje oko 80 mezara kako bi se dodali novopronađeni dijelovi skeleta. Posmrtni ostaci koji će biti ukopani ove godine potiču iz više masovnih grobnica i pronađeni su u različitim vremenskim razdobljima. Neke žrtve, uključujući jednog mladića od 19 godina, otkrivene su čak i na površini zemlje. Ostaci su više puta premještani iz primarnih u sekundarne grobnice s ciljem prikrivanja zločina.
Među prisutnima danas je bila i Hava Burić, koja od 1996. živi u Visokom. Porijeklom je iz Bratunca i još uvijek traga za tijelom svoje majke, nestale 1992. godine. „Iz Potočara sam, a rođena sam u Bratuncu. Svake godine nas je sve manje, a identifikacija sve rjeđa. Moja majka je nestala, nikad je nisam pronašla. Ubijena su mi tri djevera, još rodbine, više ni ne znam koliko“, rekla je Hava i istakla razočaranost zbog nedovoljne brige vlasti za Srebrenicu. „Ljudi odlaze, sve je prazno. Imam kuću u Bratuncu, često odem, ali svaki put me pogodi ista praznina – nigdje nikoga“, kazala je kroz suze.
Gradonačelnik Visokog, Mirza Ganić, istakao je važnost sjećanja na Srebrenicu. „Srebrenica nije samo rana, već i odgovornost. Naše javno preduzeće već godinama s velikim pijetetom učestvuje u ovom dostojanstvenom ispraćaju. Ovdje žrtve dobijaju svoje ime i vraćaju se kući“, rekao je Ganić, dodavši:
„Pamćenje na Srebrenicu je dužnost – da nikada ne zaboravimo, da učimo druge, da upozoravamo, i da se takav zločin više nikada i nigdje ne ponovi.“