Državni javni servis u svakoj državi bi trebao biti primjer svim ostalim medijskim kućama kako i na koji način se radi ovaj posao. Naravno, u našoj zemlji više stvari ne funkcioniše onako kako bi trebalo, pa je tako državni javni servis na rubu svoje egzistencije. Sudbina BHRT-a odavno je u rukama nekih drugih ljudi koji se, blago rečeno, poigravaju s njim.
Odgođena prodaja imovine
Propalo je prvo javno ročište za prodaju nekretnina Radio-televizije Bosne i Hercegovine po tužbi Evropske radiodifuzijske unije, održano danas na Općinskom sudu u Sarajevu, objavio je portal BHRT-a.
Prema istom portalu, prodaja, koja je izazvala oštre polemike u javnosti, nije uspjela zbog nedolaska potencijalnih kupaca na licitaciji.
Sudija Općinskog suda Sarajevo naveo je da će Sud, nakon što se izjasni o prigovoru Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine, odlučiti o daljim koracima, odnosno da li će doći do zakazivanja drugog ročišta.
Prodaju imovine BHRT-a naložio je Općinski sud u Sarajevu, po tužbi EBU-a zbog duga koji s kamatama iznosi nešto više od 16 miliona konvertibilnih maraka (oko osam miliona eura).
Prema procjeni sudskog vještaka, vrijednost imovine BHRT-a (zemljište i zgrade) iznosi oko 160 miliona konvertibilnih maraka (oko 80 miliona eura).
Ovim činom ne samo da je ugrožena državna imovina već može predstavljati i uvod u nestanak BHRT-a kao javnog RTV servisa, koji po Zakonu pokriva cijelu Bosnu i Hercegovinu, napisali su iz Upravnog odbora BHRT-a u saopštenju.
“Upravni odbor apelira na pravosudne i državne institucije da se pronađe pravni način za odlaganje licitacije i iznađe rješenje za dug BHRT-a prema EBU i tako spriječi destrukciju i državne i imovine BHRT-a. Zbog neriješenog finansiranja, BHRT nije u stanju iz svojih prihoda izmiriti
obavezu prema EBU.”
Problemi državnog servisa
Problemi državnog javnog servisa u Bosni i Hercegovini su višestruki i dugotrajni. BHRT, državni javni servis, suočava se s ozbiljnim financijskim poteškoćama koje ugrožavaju njegov opstanak.
Jedan od glavnih problema je neodrživ model finansiranja, što je dovelo do blokade računa i prijetnji gašenjem.
Također, postoji sukob između BHRT-a i Federalne televizije (FTV) oko raspodjele sredstava prikupljenih putem RTV takse. Ova situacija dodatno otežava rad zaposlenika, koji nisu dobili povećanje plaća već 15 godina, a doprinosi im nisu uplaćeni od 2015. godine.
Radio-televizija Republike Srpske tu obavezu ne ispunjava od 2017. godine, pa su ta dva entitetska emitera dužna BHRT-u oko 50 miliona eura. Zaposlenici BHRT-a u nekoliko su navrata protestovali i upozoravali da bi njihovo gašenje vodilo slomu cijelog sistema javnog RTV-emitiranja.
Politička neovisnost i stabilnost financiranja su ključni uvjeti koje je postavila Europska komisija za daljnji napredak BiH prema članstvu u EU. Bez rješavanja ovih problema, postoji rizik da BiH postane jedina zemlja u Europi bez javnog emitera na državnoj razini.
Prodaja imovine za sada je samo odgođena, što još jednom potvrđuje neizvjesnost sudbine BHRT-a kao državnog javnog servisa i svih njegovih zaposlenika.