U Sudu Bosne i Hercegovine danas će biti izrečena presuda Vojinu Pavloviću iz Bratunca, predsjedniku udruženja Istočna inicijativa, optuženom za krivična djela negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca.
Riječ je o prvoj presudi po osnovu izmjena Krivičnog zakona BiH koje je uveo bivši visoki predstavnik Valentin Inzko još 2021. godine, kriminalizujući negiranje genocida i slavljenje osuđenih ratnih zločinaca. Iako su slična ponašanja i izjave prisutne u javnom prostoru, broj podignutih optužnica ostaje minimalan – ne zbog njihovog izostanka, već zbog nedostatka procesuiranja.
Transparent s likom Mladića i porukom “Sretan rođendan”
Pavloviću se sudi po dvije optužnice. Prema prvoj, tereti se da je 10. marta 2023. godine u Bratuncu javno postavio transparent sa slikom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, uz lik Milorada Dodika, i poruku: “Sretan rođendan – živi i zdravi bili.” Tužilaštvo tvrdi da je Pavlović, kao predsjednik udruženja i stanovnik Bratunca, bio svjestan da takav čin predstavlja veličanje presuđenog zločinca, što može izazvati vjersku i nacionalnu mržnju.
Transparent je, prema navodima optužnice, kod dijela građana, naročito povratnika bošnjačke nacionalnosti, izazvao osjećaj straha i uznemirenosti.
Plakati kojima se “11. juli” označava kao “dan oslobođenja”
Druga optužnica, podignuta u aprilu 2024. godine, odnosi se na period između juna i jula 2023. kada je Pavlović organizovao skup u Bratuncu pod nazivom: “11. juli – dan oslobođenja Srebrenice, hvala Vojsci Republike Srpske.” Plakati sa ovom porukom bili su postavljeni širom Bratunca i Srebrenice, upravo u danima obilježavanja godišnjice genocida i ukopa žrtava. Tokom skupa, Pavlović je održao govor, a javno je puštana i nacionalistička muzika.
Prema optužnici, Pavlović je bio potpuno svjestan značenja 11. jula – dana kada se tradicionalno održava komemoracija žrtvama genocida – kao i toga da njegov postupak može izazvati mržnju i netrpeljivost prema bošnjačkom narodu.
Odbrana osporila optužnicu, tražila svjedočenje Dodika i “dokaze” Šešelja
Odbrana je predložila kao dokaze čak i publikaciju Vojislava Šešelja pod nazivom “U Srebrenici nije bio genocid”, te saslušanje Milorada Dodika kao svjedoka – što je Sud BiH odbio. Advokat Pavlovića je Mirko Blagojević iz Bijeljine, za kojeg se tvrdi da je tokom rata bio komandant paravojne jedinice poznate kao “Mirkovi četnici”, te nosilac titule “četnički vojvoda”.
Pavlovićevo kontinuirano veličanje presuđenih ratnih zločinaca, uz pokušaje relativizacije i negiranja genocida u Srebrenici, izazvalo je široku osudu javnosti. Danas bi pravosudni sistem Bosne i Hercegovine mogao poslati ključnu poruku – da širenje mržnje i poricanje zločina ne mogu proći nekažnjeno.
Za krivična djela za koja je optužen, predviđene su kazne zatvora u trajanju od tri mjeseca do pet godina.