Sud Bosne i Hercegovine zatražio je od Interpola preispitivanje odluke kojom je odbio raspisati međunarodnu potjernicu za čelnicima bh. entiteta Republika Srpska, koje bosanskohercegovačko pravosuđe tereti za napad na ustavni poredak.
“Zbog prirode komunikacije sa NCB Interpol, Sud u ovom momentu samo može potvrditi informaciju da je preko kancelarije NCB Interpol upućen zahtjev za revidiranje odluke o odbijanju zahtjeva za raspisivanje crvene Interpolove potjernice, dok se sve druge okolnosti i informacije smatraju povjerljivog karaktera”, naveli su iz Suda Bosne i Hercegovine na upit Al Jazeere.
Generalni sekretarijat Interpola 2. aprila odbio je zahtjev Interpola Sarajevo da raspiše crvenu potjernicu za predsjednikom bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom i predsjedavajućim Narodne skupštine Republike Srpske Nenadom Stevandićem.
Nepravomoćna presuda
Dodika je Sud BiH nepravomoćno osudio na godinu dana zatvora i šest godina političke suspenzije zbog neprovođenja odluka Visokog predstavnika za BiH, a nakon toga protiv njega i još dvojice čelnika RS-a, premijera Radovana Viškovića i predsjednika entitetske skupštine Nenada Stevandića, otvorena je istraga zbog sumnje da su počinili krivično djelo ugrožavanja ustavnog poretka BiH.
Kao odgovor na presudu Dodiku, RS je usvojio niz zakona kojim se pokušava zabraniti rad državnih policijskih i pravosudnih institucija na području tog entiteta, uključujući Sud BiH, Tužilaštvo BiH, Agenciju za istrage u zaštitu (SIPA) i Visoko sudsko i tužilačko vijeće.
Sud Bosne i Hercegovine je 27. marta tražio od Interpola raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevendićem, koji su uprkos centralnoj potjernici u Bosni i Hercegovini, više puta napustili zemlju, iako obavezu njihovog hapšenja imaju sve sigurnosne agencije, uključujući i Graničnu policiju BiH.
Bez zahtjeva za Viškovićem
Dodikovo hapšenje u BiH se odgađa, jer su sigurnosne agencije u zemlji ocijenile da se radi o visokorizičnoj operaciji, budući da ga čuva žandarmerija MUP-a Republike Srpske, naoružana dugim cijevima.
Za Viškovića se nije ni odnosio zahtjev za raspisivanje međunarodne potjernice, jer do sada nije prelazio državnu granicu Bosne i Hercegovine.
Prenosi Aljazeera Balkans