Na održanoj press konferenciji za medije, predsjednica Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine Irena Hadžiabdić saopštila je da će se na predstojećim lokalnim izborima, 6. oktobra, na glasačkim listićima naći ukupno 300 političkih subjekata ukoliko budu imali ovjerene kandidatske liste.
Kako je pojasnila, na ovim će izborima učestvovati 113 političkih stranaka, 76 nezavisnih kandidata, 43 nezavisna kandidata predstavnika nacionalnih manjina, 59 koalicija i devet lista nezavisnih kandidata.
Zabilježeni slučajevi preuranjene kampanje
Od raspisivanja izbora do 24. juna zaprimljeno je 37 prigovora, od čega se 15 odnosi na preuranjenu kampanju, 18 na zloupotrebu javnih resursa, dva na plaćenu izbornu kampanju, jedan na govor mržnje i jedan na rad opštinske komisije.
Izmjenama Izbornog zakona BiH, koje je ove godine nametnuo visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, zabranjena je preuranjena izborna kampanja. Promovisanje stranaka i kandidata dopušteno je samo mjesec dana prije izbora, odnosno za vrijeme izborne kampanje.
“U periodu preuranjene izborne kampanje zabranjeno је vođenje izborne kampanje u elektronskim, online i štampanim medijima i putem društvenih mreža, ili bilo koji oblik javnog oglašavanja kampanje“, navedeno je u Zakonu.
Ovim izmjenama se nastoje spriječiti manipulacije birača, između ostalog i kroz strožije mjere protiv prijevremene političke promocije i lažnih vijesti, uz veću transparentnost o finansiranju kampanja i medija.
Na ovaj način se, između ostalog, zabranjuje vođenje plaćene online kampanje putem društvenih mreža, što je postala česta praksa u posljednjih nekoliko godina.
Tako je na današnjoj konferenciji predsjednica Hadžiabdić istakla da, u slučajevima preuranjene kampanje, Komisija reaguje po službenoj dužnosti i prijavama te da takve pojave neće tolerisati.
Ta informacija ranije je iz CIK-a potvrđena i za Smartinfo.ba, kada nam je rečeno da oni ne vrše monitoring, nego reaguju po prijavama. Kako su nam pojasnili, ukoliko je neko trenutno vršilac neke od javnih funkcija, on može govoriti o tome šta je uradio, ali ne i o tome šta će uraditi u narednom periodu.
“Mi ćemo nastaviti u skladu sa zakonom da reagujemo na sva moguća kršenja“, naglasila je Hadžiabdić na konferenciji.
Izrečene kazne
U skladu s novim zakonom, CIK BiH je sjednici donio odluku da će po službenoj dužnosti pokrenuti postupak protiv Rame Isaka, inače ministra unutrašnjih poslova FBiH, i njegove stranke Snaga naroda zbog objavljivanja predizbornog spota u kojem Isak reklamira sebe i stranku.
Osim Rame Isaka, u spotu se pojavljuje i zastupnik u Parlamentu Federacije BiH Arnel Isak i direktor Kazneno-popravnog zavoda Zenica Rusmir Isak, kao i Naser Orić te Sefer Halilović. Zanimljivo je da se u spotu, u više kadrova pojavljuje i šef Kabineta ministra inače federalni inspektor Ervin Mušinović. Pitamo se zbog čega se u stranačkom spotu pojavljuje državni, odnosno entitetski službenik, a posebno jer je riječ o federalnom inspektoru?
Ako CIK u svojoj istrazi dokaže da je Snaga naroda kršila Pravilnik o medijskom predstavljanju i javnom oglašavanju političkih subjekata u izbornom periodu, stranku će čekati novčana kazna.
Također, na jučer održanoj sjednici CIK-a, zbog preuranjene kampanje kažnjeni su Naša stranka te Narod i pravda.
Kazna od 3.000 KM izrečena je Našoj stranci zbog objave člana stranke Nermina Deljkića na Facebooku, s ciljem promovisanja političke stranke, što je protivno novom Zakonu.
Istom sumom kažnjena je i stranka Narod i pravda, čiji je član Emir Galijašević na Facebooku vršio preuranjenu predizbornu kampanju.
Odluka je donesena jednoglasno, a stranci i njihovim članovima naloženo je da uklone objave.
CIK je ranije već kaznio i Demokratski narodni savez (DNS) iznosom od 3.000 KM, kao i SNSD sa 4.000 KM.
Transparency International BiH je podnio prijavu protiv objava na društvenim mrežama Dobrice Kucalovića, inače savjetnika ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića i predsjednika Gradskog odbora DNS Zvornik.
U postupku je utvrđeno da je Kucalović vodio preuranjenu izbornu kampanju pa je jednoglasno prihvaćen prijedlog da se DNS kazni sa 3.000 KM, a Kucaloviću je naloženo uklanjanju sporne objave s društvenih mreža.
Načelnica Opštine Jezero Snežanu Ružičić također je prekršila Zakon promovišući svoju stranku (SNSD) na privatnom profilu, ali i putem profila ove opštine. U tom smislu, SNSD je kažnjen sa 4.000 KM zbog zloupotrebe javnih resursa u svrhu stranačke promocije, i to jednoglasno prihvaćenom odlukom.
Ove kazne trebale bi poslužiti kao opomena i ostalim političkim subjektima te članovima stranaka da se do zvaničnog početka kampanje suzdrže bilo kakvog promovisanja stranaka i programa, a sve s ciljem, prije svega, poštivanja zakona, ali i fer i poštene “utakmice”. U konačnici, ova vrsta ozbiljnosti znači i racionalno trošenje novca jer, podsjećamo i vas, ali i javnost, da je to novac svih građana Bosne i Hercegovine.