Politički savez poznat kao “Trojka” (SDP, Narod i Pravda i Naša stranka) preuzeo je vlast s ambicioznim planovima o reformama i obračunu s korupcijom, ali njihovo dosadašnje djelovanje pokazuje značajne slabosti, posebno u suočavanju s nasljeđem bivše vlasti koju su predvodile SDA i DF.
Ove slabosti postale su očigledne kroz niz slučajeva koji dovode u pitanje sposobnost Trojke da ispuni svoja obećanja.
Nepotpun obračun s naslijeđenim strukturama moći
SDA i DF, sada opozicione stranke, konstantno optužuju Trojku za neuspjehe u donošenju ključnih odluka i provođenju reformi. SDA, primjerice, koristi svaku priliku da istakne “dogovore iza zatvorenih vrata” između Trojke, SNSD-a i HDZ-a, tvrdeći da oni vode ka daljoj etničkoj podjeli i marginalizaciji državnih institucija. Dogovor o finansiranju medija, koji je navodno preusmjerio sredstva ka privatnim medijima bliskim vlastima, izazvao je kritike zbog netransparentnosti i moguće pogodbe s HDZ-om na štetu javnog interesa
Neispunjena obećanja o borbi protiv korupcije
Jedan od ključnih testova za Trojku bio je slučaj respiratora, simbol nepotizma i korupcije bivše vlasti. Iako su obećali brzu i efikasnu pravdu, nedavna odluka Ustavnog suda poljuljala je slučaj u nekoliko segmenata dok Tužilaštvo KS neće provoditi istragu protiv Sebije Izetbegović koju je Trojka direktno povezivala sa ovim slučajem ali i korištenjem respiratora koji su navodno uzrokovali smrt pacijenata. Također, nedavno usvojene fiskalne reforme izazvale su razočaranje među građanima, jer su ocijenjene kao nedovoljne i neadekvatne za popravljanje socioekonomskog stanja
SDA kao opozicija – strategija pritiska
SDA se pokazala izuzetno vještom u preusmjeravanju krivice na Trojku, podsjećajući javnost na prethodne dogovore o “legitimnom predstavljanju” i druge poteze koji su, kako tvrde, omogućili HDZ-u i SNSD-u da diktiraju politiku na državnom nivou. Kroz strategiju konstantnog pritiska, SDA nastoji delegitimisati Trojku i predstaviti ih kao nesposobne da odgovore na nasljeđene probleme.
Politička nemoć ili sistemske prepreke?
Dok kritike na račun Trojke nisu bez osnova, nije zanemariva ni činjenica da su naslijedili sistem u kojem su korupcija i nepotizam duboko ukorijenjeni. S druge strane, nedostatak jedinstvene strategije i nesposobnost da se izbori s opozicijom ukazuju na unutrašnje slabosti. Osim toga, saradnja sa SNSD-om i HDZ-om, često opravdavana kao pragmatizam, dodatno kompromituje njihov politički integritet.
Trojka se našla u kompleksnoj situaciji između velikih očekivanja građana i političkih ograničenja. Dok opozicija vješto koristi njihove slabosti kako bi povratila moć, ostaje pitanje mogu li lideri Trojke pronaći zajednički jezik i razviti efikasnu strategiju za suočavanje s izazovima.
Bez odlučnog djelovanja, rizikuju da postanu prolazni politički savez, nesposoban da ostavi trajni pečat u BiH.