Site icon smartinfo

Nasilje na ulicama naše države sve češći fenomen

Početkom ove godine strašni incident koji je pogodio našu zemlju jeste brutalno ubistvo Farisa Pendeka. Nakon tog događaja, u naselju Dolac Malta došlo je do tuče nekoliko osoba, u kojoj je povrijeđen jedan muškarac. Zatim je nekoliko dana kasnije došlo do pucnjave u jednom sarajevskom lokalu, a nasilje na ulicama između mlađih osoba je zabilježeno i u drugim gradovima.

U ovoj godini osim vršnjačkog nasilja na ulicama koje je eskaliralo i ubistvom, zabilježen je veliki broj slučajeva femicida. Za naš portal su tada podsjetimo prof.dr. Nedžad Korajlić i bivši ministar unutrašnjih poslova, Nermin Pećanac komentarisali sigurnosnu situaciju.

“Poslije svih dešavanja, ne možemo reći da je situacija na nivou. Što prije pogledamo istini u oči prije ćemo doći do rezultata i lakše rješavati probleme. Ovakvi događaji dobivaju domino efekat, zna se dešavati da se slučajevi kopiraju na sličan način. Ova dešavanja za nas građane predstavljaju opasnost i daju osjećaj nesigurnosti”, kazali su između ostalog.

Posljednji napad na 13-godišnjaka

U Malom Polju kod Blagaja, južno od Mostara, u večernjim satima je zabilježen incident u kojem je grupa, za sada neidentificiranih osoba, najvjerovatnije pripadnika navijačkih skupina “Ultrasa”, fizički napala 13-godišnjaka.

“U nedjelju, 25. augusta, oko 22:30 sati u PS Mostar Jug obratio se R.E.(2010) i prijavio da su ga u blizini restorana ‘LAKS’ u Malom Polju fizički napala 5-6 NN lica , te mu skinuli majicu ‘Red Army’ i udaljili se u pravcu SRC Bunica”, stoji na stranici MUP-a HNK.

Prema pisanju lokalnih medija, grupa huligana je i pretukla dječaka koristeći palice.

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić posjetio je danas dječaka koji je sinoć napadnut u Malom Polju kod Blagaja. Tokom posjete, Hurtić je izrazio podršku dječaku i njegovoj porodici, te osudio nasilje koje se dogodilo.

“Svako dijete zaslužuje sigurnost i bezbrižnost, a ovakvi napadi su potpuno neprihvatljivi. Država mora učiniti sve kako bi zaštitila najmlađe i osigurala pravdu za sve žrtve nasilja”, izjavio je Hurtić.

Pozvao je nadležne institucije da hitno istraže slučaj i osiguraju pravdu.

“Ovakvi incidenti su neprihvatljivi i moramo se svi zajedno potruditi da se ovakve stvari više ne ponavljaju. Država mora pružiti sigurnost svim svojim građanima, bez obzira na njihovu nacionalnost ili vjeru”, rekao je Hurtić.

Ministar je pozvao nadležne institucije da nastave raditi na istrazi kako bi se počinioci ovog djela priveli pravdi, piše Raport.

Slučajevi zabilježeni u Sarajevu i Mostaru

Podsjetimo, sredinom augusta u parku u naselju Opine tri mlađe osobe, uključujući jednog maloljetnika, fizički su napadnute, dok su se slični incidenti dogodili i u Ulici kralja Tomislava i u selu Baćevići kod Mostara.

Navijački incidenti u Sarajevu nisu nova pojava, a jedan takav se, prema pisanju banjalučkog ATV-a, dogodio u maju ove godine.

Do incidenta je navodno došlo kada je 14-godišnji mladić sa majicom ‘Delije Sever‘ šetao sa majkom ispred tržnog centra SCC na Marindvoru. 

“Moje maloljetno dijete od nepunih 14 godina i ja smo napadnuti ispred SSC u centru Sarajeva kod zajedničkih institucija jer je dijete na sebi imalo majicu sa obilježjima Crvene zvezde”, izjavila je majka djeteta.

Navijački incidenti svoju kulminaciju doživjeli su ove godine u martu. U našoj istraživačkoj priči: “Da li su huligani na utakmicama jači od države?” pisali smo o sve češćim užasnim scenama, koje nikada nisu bile dio sarajevskog derbija.

Građani se boje otići na utakmicu, a sama utakmica se pretvorila u sve osim onoga što zapravo jeste. Odjednom je postala nevažna igra, golovi, rezultat. Akcenat derbija sada je na ulicama koje ne krase lijepe scene odlazaka na stadion, već nasilje i huliganizam.

Posljednji incident koji se desio kod Blagaja i u kojem je fizički napadnut mladić od svega 13 godina, prema dosadašnjim informacijama ponovo ima veze s nogometom. Izgleda da neredi kojima svjedočimo na stadionima polako postaju dio ulica širom gradova.

Poznati bh. sociolog i filozof prof. dr. Esad Bajtal lijepo je objasnio današnji fenomen navijačkih skupina u pomenutom članku, kada je kazao:

“Sa stanovišta našeg trenutka pojavljuje se i druga nijansa. Sveopšta kriza kod nas posebno podiže temperaturu ukupnog načina življenja, podiže stepen nezadovoljstva. Stalni život u strahu, prijetnjama, nezaposlenosti i siromaštvu, pogaženom dostojanstvu. Sve to stvara strašnu dozu nezadovoljstva posebno kod mlađih i adolescenata, a oni uglavnom čine većinu navijačkih skupina. To nezadovoljstvo raste i postaje enormno.”

“Budući da nemaju građanske hrabrosti, da nisu vaspitani i obrazovani, niti imaju tradiciju uobičajenog razgovora, nadmudrivanja, a uskraćeni su i po pitanju opšte kulture uzajamnih međuljudskih odnosa, oni svoje nezadovoljstvo ne znaju kanalisati. Ne znaju ga usmjeriti na način koji je prihvatljiv i onda ga izražavaju u jednoj brutalnoj i agresivnoj formi”, dodao je.

Na kraju zaključuje: “Vidjeli smo da te forme ponekad donose i gubitak života, nažalost tome smo svjedočili u Mostaru, Sarajevu… Takve stvari se dešavaju i u svijetu, iako se situacije tamo smiruju. Kod nas u osnovi brutalnosti nereda stoji prije svega momenat nezadovoljstva opštim načinom življenja, momenat ekonomske krize i pogaženog dostojanstva ljudi.

Exit mobile version