Mostarka koja pomjera granice: Dr. Emina Merdan razvija temelje za preciznije terapije protiv raka

Rođena u Mostaru, školovana u Sarajevu i Italiji, a danas naučnica u Njemačkoj – dr. Emina Merdan istražuje mehanizme popravke DNK, s ciljem razvoja preciznih i manje toksičnih terapija za liječenje raka i drugih ozbiljnih bolesti. U razgovoru za N1, podijelila je detalje svog petogodišnjeg doktorata i otkrića koje bi moglo imati značajan uticaj na savremenu medicinu.

– Otkrila sam kako ćelije popravljaju najopasnija oštećenja DNK, takozvane dvolančane prekide. Ako do njih dođe unutar gena, oni mogu izazvati mutacije, genomske poremećaje i rak. Istražujem kako ćelije sprječavaju ove posljedice i čuvaju zdravlje organizma – objasnila je dr. Merdan.

Temelj za ciljane terapije

Njeno otkriće posebno je važno jer razdvaja mehanizme zdravih i oboljelih ćelija, otvarajući prostor za razvoj terapija koje djeluju selektivno.

– Ako znamo kako se razlikuju ćelije raka od zdravih, možemo dizajnirati terapije koje ciljaju samo bolesne ćelije, bez štetnog uticaja na ostatak organizma – dodaje.

Poseban fokus istraživanja stavljen je na mehanizam nehomolognog spajanja krajeva, koji je ključan u kontekstu leukemije.

– Taj mehanizam često ne funkcioniše ispravno kod leukemije. Razumijevanje tog procesa pomaže ne samo u liječenju raka, već i drugih teških bolesti – pojasnila je.

Iskustva iz BiH, Italije i Njemačke

Dr. Merdan studirala je biologiju u BiH, potom nastavila obrazovanje u Italiji, a danas radi u Njemačkoj. Ističe značajne razlike među obrazovnim sistemima.

– U BiH imamo jako mnogo teorijskog znanja, ali nedostaje praktične nastave. U Italiji se više radi u laboratorijama, a u Njemačkoj studenti već tokom studija stiču praktične vještine. U biologiji praksa je ključna – kaže.

Trenutno radi u njemačkoj kompaniji Bio-gram Diagnostics, gdje razvija netoksične reagense za preciznu dijagnostiku u hematologiji i mikrobiologiji.

O nauci u BiH i poruka mladima

Bez ustručavanja je govorila i o teškom stanju nauke u BiH.

– U BiH se gotovo ništa ne ulaže u nauku. Eksperimenti koje danas radim koštaju hiljade eura mjesečno – to je u BiH gotovo nemoguće finansirati. A imamo toliko pametnih i talentovanih ljudi – ističe.

Na pitanje da li bi se vratila u BiH, odgovara:

– Vratila bih se odmah kada bi mi se pružila prilika da radim na istom nivou kao ovdje. Poručujem mladima: samo nebo je granica. Van BiH vas niko neće odbiti zato što ste odavde – cijene nas, znaju koliko vrijedimo i koliko znamo.

Za kraj, zahvalila je svima na podršci koju je primila nakon priznanja za svoj naučni rad:

– Hvala svima na čestitkama, to mi daje vjetar u leđa za nove izazove.