S ciljem finansijske podrške poljoprivrednim proizvođačima koji se bave uzgojem sitne stoke na području općine Centar Sarajevo, danas je na web stranici Općine i u dnevnom listu „Oslobođenje“ objavljen je javni poziv za dodjelu novčanih podsticaja za kupovinu stočne hrane.

Pravo na učešće po javnom pozivu imaju svi poljoprivredni proizvođači sa područja ove lokalne zajednice koji se bave uzgojem sitne stoke.

U javnom pozivu su također navedeni uslovi koje kandidat treba ispunjavati i potrebna dokumentacija koju je potrebno priložiti.

Tekst javnog poziva kao i prijavni i izvještajni obrazac moguće je pronaći na sljedećem linku: https://www.centar.ba/javni-pozivi-i-konkursi.

Rok za prijavu na Javni poziv je 7 dana od dana objavljivanja u dnevnom listu i na web stranici Općine Centar.

Popunjeni zahtjevi sa potrebnom dokumentacijom se podnose u zatvorenoj koverti na protokol Općine Centar Sarajevo ili preporučeno putem pošte na adresu: Općina Centar Sarajevo (Mis Irbina 1, 71000 Sarajevo), sa naznakom „Javni poziv za dodjelu novčanih podsticaja poljoprivrednim proizvođačima za kupovinu stočne hrane za uzgoj sitne stoke“ – Ne otvaraj.

Na poleđini koverte obavezno se navodi : ime i prezime/naziv firme podnosioca zahtjeva, adresa/sjedište i kontakt telefon.

Sve dodatne informacije u vezi javnog poziva moguće je dobiti na sljedeći broj telefona: 033/562-512.

Podsjetimo, Općina Centar je i u junu ove godine objavila javni poziv za dodjelu novčanih podsticaja za sufinansiranje nabavke nove poljoprivredne mehanizacije.

Visina novčanih podsticaja za nabavku nove poljoprivredne mehanizacije zavisila je od cijene kupljene mehanizacije u najvećem iznosu od 5.000 KM.

Podsticaji za poljoprivrednike imaju veliku važnost iz nekoliko razloga. Prvo, oni pomažu poljoprivrednicima da smanje troškove proizvodnje, što može biti ključno za održivost njihovog poslovanja.

Također, podsticaji mogu doprinijeti poboljšanju tehnologije i infrastrukture u poljoprivredi, što može povećati produktivnost i konkurentnost.

Nadalje, podrška u obliku subvencija ili povoljnih kredita može olakšati pristup tržištima i modernizaciju farmi. Konačno, podsticaji često imaju ulogu u očuvanju ruralnih zajednica i tradicionalnih poljoprivrednih praksi, što je važno za održavanje ekonomske stabilnosti i kulturnog identiteta u ruralnim područjima.