Srpski zvaničnici instalirali su špijunski softver na telefone desetina novinara i aktivista, tvrdi Amnesty International u svom izveštaju objavljenom u ponedeljak. Organizacija se poziva na digitalne forenzičke dokaze i izjave aktivista koji su prijavili da su im telefoni hakovani u poslednjim mesecima.

Prema izveštaju, u dva slučaja korišćen je softver koji je obezbedila izraelska kompanija za nadzor, Cellebrite DI Ltd, za otključavanje telefona pre nego što su uređaji zaraženi. Špijunski softver, nazvan „NoviSpy“, pravio je skrivene snimke ekrana, kopirao kontakte i prenosio ih na server pod kontrolom vlade, navodi Amnesty.

„U nekoliko slučajeva, aktivisti i novinari su primetili sumnjive aktivnosti na svojim telefonima odmah nakon razgovora sa srpskim policijskim i bezbednosnim organima“, saopštio je Amnesty.

Ministarstva unutrašnjih poslova, spoljnih poslova i obaveštajna agencija BIA nisu odgovorili na zahteve za komentar do 12. decembra.

Cellebrite proizvodi se široko koriste među organima za sprovođenje zakona, uključujući FBI, za otključavanje pametnih telefona i traženje dokaza. Direktor marketinga Cellebrite-a, David Gee, izjavio je da istražuju navode Amnestyja.

„Ako su ove optužbe tačne, to bi potencijalno moglo predstavljati kršenje našeg ugovora o licenci za krajnje korisnike“, rekao je Gee za Reuters, dodajući da bi Cellebrite mogao obustaviti upotrebu svoje tehnologije od strane srpskih vlasti.

„Postavljanje nadzornog softvera na uređaje nije ono što radimo“, naglasio je Gee, dodajući da je Cellebrite već počeo kontaktirati srpske zvaničnike, ali nije pružio dodatne detalje.

Jedan od aktivista koji je pomenut u izveštaju Amnestyja rekao je da je primetio da su kontakti sa njegovog telefona kopirani odmah nakon sastanka sa BIA. Aktivista je zatim pokazao svoj telefon stručnjacima za digitalnu forenziku, koji su otkrili da je špijunski softver NoviSpy izvezao kontakte i poslao privatne fotografije na server pod kontrolom BIA.

Amnesty tvrdi da je Srbija dobila uređaje za probijanje telefona od Cellebrite-a kao deo šireg paketa pomoći koji je imao za cilj da pomogne Srbiji u ispunjavanju uslova za članstvo u Evropskoj uniji. Taj paket, koji je finansirala norveška vlada i kojim je upravljala Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS), dostavljen je Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije između 2017. i 2021. godine, kako bi se pomoglo u borbi protiv organizovanog kriminala.

Norveška vlada je 2018. godine privremeno obustavila isporuku uređaja Cellebrite Srbiji, a ambasada Norveške u Beogradu izrazila je zabrinutost u vezi sa programom. Međutim, UNOPS je nastavio isporuku uređaja u junu 2019.

„Tvrdnje izneti u izveštaju su alarmantne i, ako su tačne, neprihvatljive“, izjavila je zamjenica norveškog ministra spoljnih poslova, Maria Varteressian, za Reuters. „Sastaćemo se sa srpskim vlastima i UNOPS-om kako bismo dobili dodatne informacije o ovom pitanju“, dodala je.

UNOPS je u svom saopštenju pozdravio izveštaj Amnestyja i naveo da je od 2017. godine „poboljšao mehanizme za procenu i ublažavanje potencijalnih negativnih efekata“. Međutim, agencija nije detaljisala ove mere.