Piše: doc. dr. sc. Edin Garaplija
Sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini i usprkos sigurnosnim prijetnjama i koruptivnim aferama tokom 2024. godine ocijenjena je kao stabilna, uz potrebu za stalnim oprezom zbog političkih tenzija i izazova funkcionalnosti državnih institucija.
U januaru 2024. godine, EU je investirala 363.000 eura radi povećanja sigurnosti letenja u BiH, što doprinosi ukupnoj sigurnosnoj situaciji u zemlji.
Vlada Federacije BiH je u martu 2024. godine razmatrala sigurnosnu situaciju i zaključila da je stabilna, ali je zatražila maksimalni angažman nadležnih institucija na dodatnoj sigurnosnoj stabilizaciji.
U maju mjesecu je podnesena krivična prijava i nakon nekoliko sedmica Tužilaštvo BiH je formiralo predmet za politička ubistva i organizirani kriminal protiv Bakira Izetbegovića i njegovih najbližih saradnika.
Visoki predstavnik u BiH, Christian Schmidt, u augustu 2024. godine izjavio je da je sigurnosna situacija stabilna, ali je naglasio potrebu za oprezom kako bi se odgovorilo na kontinuirana osporavanja funkcionalnosti i autoriteta državnih institucija, kao i suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH. (Al Jazeera Balkans)
Također u augustu 2024. godine, EUFOR je izveo vojnu vježbu “Brzi odgovor” u BiH, s ciljem demonstracije spremnosti za očuvanje sigurnosti i stabilnosti u zemlji. (Deutsche Welle)
Krajem Decembra 2024., pod optužbom za korupciju, uhapšen je Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH.
Iako je 2024. godina bila poprilično turbulentna u svjetlu šire sigurnosne slike i agresije Rusije na Ukrajinu, te secesionističkih prijetnji iz manjeg BH entiteta, poduzimane su kontinuirane mjere za očuvanje stabilnosti. Stalne političke tenzije i osporavanja funkcionalnosti državnih institucija zahtijevaju kontinuiran oprez i angažman svih relevantnih aktera kako bi se osigurala dugoročna sigurnost i stabilnost u Bosni i Hercegovini.
Predviđanje sigurnosne situacije u Bosni i Hercegovini za 2025. godinu zavisi od nekoliko ključnih faktora:
1. Politička stabilnost i unutrašnje tenzije
Nastavak političkih sukoba između različitih entitetskih i državnih lidera, kao i dalja nacionalistička retorika neodgovornih političkih predstavnika, moglo bi i dalje stvarati podjele, ali zahvaljujući prisustvu i angažmanu međunarodne zajednice, bez nekog ozbiljnog rizika od eskalacije u oružani sukob.
Funkcionalnost državnih institucija ostaje izazov, jer treba jačati oslabljenu koordinaciju u oblasti sigurnosti. Očekuje se veća pomoć međunarodne zajednice u jačanju vladavine prava i jačanju profesionalnih istražiteljsko-tužilačkih kapaciteta, posebno u oblasti cyber sigurnosti.
2. Međunarodni angažman
Prisutnost međunarodnih snaga, poput EUFOR-a i NATO-a, će se nastaviti radi očuvanja stabilnosti.
Visoki predstavnik kao autoritet međunarodne zajednice u BiH ostat će ključan za kontrolu kriza.
3. Ekonomski faktori
Loša ekonomska situacija može dovesti do socijalnih tenzija i povećanja kriminalnih aktivnosti.
EU i drugi donatori će nastaviti ulaganja u sigurnost i infrastrukturu, što bi moglo poboljšati ukupnu situaciju.
4. Regionalna situacija
Stabilnost Zapadnog Balkana utječe na BiH. Svaka destabilizacija u regiji (npr. Kosovo ili Crna Gora) može se preliti u BiH kroz političke pritiske ili izbjegličke valove.
5. Sigurnosni izazovi
Porast prijetnji vezanih za hakerske napade na državne institucije.
BiH će i dalje biti tranzitna zemlja za migrante, što može izazvati humanitarne i sigurnosne izazove.
Širenje organizovanog kriminala i korupcije kod najviših prrdstavnika vlasti, posebno trgovine drogom i ljudima, moglo bi predstavljati dodatne izazove za političku stabilnost Bosne i Hercegovine.
Zaključak:
Generalno, sigurnosna situacija u BiH za 2025. godinu ostaje očekivano stabilna, ali osjetljiva. Ključni izazovi bit će političke tenzije, ekonomska stagnacija, vladavina prava i potencijalni regionalni utjecaji. Uz odgovorne političke predstavnike, međunarodna zajednica će igrati značajnu ulogu u održavanju sigurnosti i stabilnosti, piše Garaplija