Kako navodi N1, građani Bosne i Hercegovine u novu godinu ušli su sa starim, ali i novim problemima – poskupljenjima.
Cijene određenih namirnica i usluga već su porasle, a za druge se očekuje da će poskupjeti u narednom periodu.
Od 1. januara, građani Republike Srpske plaćaju skuplju struju, a poskupljenje električne energije izazvalo je lančanu reakciju drugih poskupljenja, kako opravdanih, tako i neopravdanih.
Pored povećanja računa za struju, veće cijene uskoro se očekuju i u marketima i pekarama. Mlinari najavljuju da bi cijene brašna mogle porasti i do 10 posto, a povećanje cijena pravdaju podizanjem minimalne plate, poskupljenjem struje i rastom cijene pšenice na tržištu.
Pekari također najavljuju poskupljenje hljeba, a građani RS-a, kao i Federacije BiH, mogli bi uskoro plaćati više za hljeb, jer iz kompanije “Klas” iz Sarajeva najavljuju poskupljenje proizvoda uslijed porasta cijena sirovina, energije i goriva.
Također, očekuje se poskupljenje kafe, a na pojedinim aparatima za tople napitke u Banjaluci od 1. januara već su označene nove cijene.
Članarine u teretanama u Banjaluci također su poskupile za 10 KM, a fitnes centri opravdavaju poskupljenje porastom troškova održavanja objekata, nabavke opreme i pružanja kvalitetnih usluga.
Zbog viših poreza i poskupljenja električne energije, najavljena su i poskupljenja usluga zanatlija. Predsjednica Zanatsko-preduzetničke komore regije Banjaluka, Žana Arsić, ističe da će frizerske usluge najvjerovatnije poskupjeti za oko 10 posto.
Nove cijene usluga i proizvoda mogu se očekivati, jer odluka o povećanju minimalne plate u FBiH tek je stupila na snagu, a nijedna plata još nije isplaćena prema novom obračunu. U RS-u, visina minimalne plate još nije utvrđena.
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača Srednje Bosne Travnik, ističe da su najavljena poskupljenja brojnih proizvoda, od brašna i pekarskih proizvoda do kafe i ugostiteljskih usluga. Također, očekuje se rast cijena električne energije za privredu, što će utjecati na rast drugih cijena.
Arnautović upozorava da su već počela poskupljenja koja nemaju opravdanja, posebno kod povrća, voća, mesa i mesnih prerađevina, a rast cijena već se vidi u trgovinama, ugostiteljskim objektima i frizerskim salonima. Smatra da ima prostora za inspekcije, posebno u industrijama u kojima je prevladavala siva ekonomija.
Poskupljenje komunalnih usluga također je počelo, pa su u Travniku poskupile usluge toplotne energije za 14,39 posto, dok su komunalne usluge poskupjele za 10 posto.
Arnautović napominje da zima obično donosi višu cijenu usluga, ali se s proljeća može očekivati pad cijena, iako se nada da će trgovci i proizvođači smanjiti marže, s obzirom na to da svi zavise od potrošača.