Prije nekoliko dana, Arnela Šabović, ethical hacker, objavila je na svom LinkedIn profilu da je naišla na stranice na dark webu i breach forumima na kojima se prodaju skenirani ili fotografisani pasoši iz različitih dijelova svijeta, uključujući i one iz naše države.

Stručnjaci iz oblasti ethical hackinga koriste svoje znanje o računarima u korist društva, a Arnela je ukazala na postojanje brojnih platformi na Dark Webu gdje se trguje dokumentima bh. građana.

Kako navodi, provjerila je autentičnost ovih pasoša i ustanovila da pripadaju stvarnim osobama.

“Iz profesionalne radoznalosti i osjećaja odgovornosti, odlučila sam provjeriti neke od njih i uvjerila se da se ne radi o generičkim falsifikatima ili loše obrađenim fotografijama s interneta, već o stvarnim dokumentima. Pitanje koje se postavlja jeste – kako su dospjeli tamo? Načina je bezbroj: hakovane baze podataka, insajderske prevare, turističke agencije, hoteli, nepažljivo dijeljenje skenova putem e-maila i slično”, napisala je.

Šabović je takođe otkrila i uvećala prikaz pasoša djevojke iz Sarajeva čiji je dokument i dalje važeći.

“Svejedno, neki i dalje misle da se njima to ne može dogoditi. Ali vjerujte mi, realnost je surova – može. I možda već jeste”, zaključila je.

Šta treba znati o Dark Webu

Dark web predstavlja dio interneta koji nije dostupan putem standardnih pretraživača poput Googlea ili Binga. Pristup mu je moguć samo korištenjem specijalizovanih alata, kao što je Tor (The Onion Router), koji omogućavaju anonimnost i skrivaju identitet korisnika. Na dark webu se mogu pronaći različiti sadržaji, uključujući i ilegalne aktivnosti poput trgovine drogama, oružjem, ukradenim podacima i drugim nezakonitim uslugama.