Dan državnosti Bosne i Hercegovine obilježen je nizom događaja u Sarajevu i širom zemlje. Centralne aktivnosti započele su na brdu Hum, gdje su zvaničnici prisustvovali podizanju zastave Bosne i Hercegovine uz intoniranje državne himne.
Obilježavanju su prisustvovali članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, predsjedavajući Gradskog vijeća Sarajeva Jasmin Ademović, te načelnica Općine Novo Sarajevo i bivša gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić. Nakon Huma, delegacije su položile cvijeće ispred Vječne vatre, šehidskog mezarja Kovači i Spomen-obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva.
Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović iskoristio je ovu priliku da uputi čestitku svim građanima u domovini i inostranstvu.
“Želim čestitati naš državni praznik, Dan državnosti Bosne i Hercegovine. Ovo je prilika da iskažemo zahvalnost antifašistima 20. stoljeća koji su obnovili državnost i odbranili našu nezavisnost i teritorijalni integritet,” poručio je Bećirović.
Istakao je značaj 25. novembra i 1. marta kao dva ključna datuma u modernoj historiji BiH.
“Bez 25. novembra ne bi bilo 1. marta, a 25. novembar bi izgubio svoj smisao da nije bilo referenduma o nezavisnosti. Temelji ZAVNOBiH-a su čvrsti kao čelik – državnost, ravnopravnost i granice Bosne i Hercegovine priznate su i u Dejtonu. Evropska i građanska BiH su naša historijska nužnost,” naglasio je Bećirović.
Dragan Mioković, predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, također je podijelio svoja razmišljanja o značaju ovog datuma.
“Za mene je 25. novembar najvažniji datum u historiji BiH. Tada je dogovoreno da Bosna i Hercegovina pripada svima – i Srbima, i Hrvatima, i Bošnjacima. Danas, u čast tog dogovora, idem u Banju Luku kako bih tamo proslavio ovaj veliki praznik,” rekao je Mioković.
Centralni događaj obilježavanja održat će se večeras u sarajevskoj Vijećnici, gdje će domaćini svečanog prijema biti Bećirović i Komšić.
Bosna i Hercegovina obilježava Dan državnosti od 25. novembra 1943. godine, kada je na Prvom zasjedanju ZAVNOBiH-a u Mrkonjić Gradu obnovljena državnost i potvrđena ravnopravnost svih naroda. Danas se ovaj datum slavi u Federaciji BiH, dok ga entitetske vlasti u Republici Srpskoj ne priznaju.
U ovim izazovnim vremenima, zvaničnici su poslali jasne poruke jedinstva, antifašizma i optimizma, ističući kako će evropska budućnost Bosne i Hercegovine prije ili kasnije postati stvarnost.