Denis Prcić

Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je odluku u slučaju Denisa Prcića, osnivača Američkog univerziteta u BiH, odbivši njegovu apelaciju na produžene mjere zabrane koje su mu izrečene od strane Suda BiH.

Ova presuda uslijedila je nakon što je Prcić, uhapšen 18. juna 2021. godine u sklopu istrage „Diploma“, podnio žalbu zbog produžavanja mjera zabrane.

Ustavni sud je, u obrazloženju svoje odluke, naglasio da nije došlo do povrede Prcićevih prava, te da su mjere zabrane bile proporcionalne i opravdane u kontekstu zakonskih ciljeva. „Mjera zabrane nije bila neproporcionalna u okolnostima konkretnog predmeta“, stoji u odluci suda, čime je potvrđeno da su mjere bile u skladu sa zakonom, u cilju nastavka istrage i zaštite interesa pravde.

Prcić je, podsjećamo, osumnjičen za izdavanje krivotvorenih diploma Osmanu Mehmedagiću, bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH, te Amini Pekić, uposlenici Ministarstva vanjskih poslova BiH. Sumnja se da je Prcić omogućio Mehmedagiću, tadašnjem šefu OSA-e, da nezakonito stekne diplomu, koju je kasnije pokušao iskoristiti u političkom okruženju, tvrdeći da je riječ o tajnom dokumentu. Istraga je također utvrdila da Mehmedagić nikada nije bio student Američkog univerziteta, a njegov ime naknadno je dopisano na spisak studenata, što je izazvalo sumnju u čitav postupak.

Iako se Prcić žalio na rješenja Suda BiH, Ustavni sud BiH nije našao osnove za poništavanje mjera zabrane, naglašavajući da je postupak bio u skladu sa zakonom i da je Sud BiH imao legitiman cilj u cilju daljeg postupka istrage. Ova odluka odražava princip neophodnosti zaštite pravde i odgovornosti za ozbiljna krivična djela, a potvrđuje i značaj poštovanja zakonskih procedura u našim institucijama.

Odluka Ustavnog suda dolazi u trenutku kada su u BiH i dalje prisutni problemi s korupcijom, a slučaj Prcića samo je jedan od mnogih koji su pod svjetlom reflektora. Zakonodavni okvir omogućava da se osumnjičeni ljudi privode pravdi, ali i postavljaju zakonske mjere koje im omogućuju da se brane sa slobode. Istovremeno, reakcije na političko djelovanje i utjecaj „velikih imena“ ostaju važna tema za diskusiju u javnosti.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW