Bakir i Forto

Izborni rezultati u Bosni i Hercegovini donijeli su pohvale i političko zadovoljstvo, ali i novi val obećanja koji bi mogao ostati samo na papiru. Predsjednici Stranke demokratske akcije (SDA) i Naše stranke, Bakir Izetbegović i Edin Forto, predstavili su rezultate svojih stranaka s različitih perspektiva: dok SDA proslavlja navodnu dominaciju na izborima, Naša stranka najavljuje novu političku dinamiku i konkretne inicijative.

Ipak, dok jedni govore o očuvanju statusa, drugi o promjenama, postavlja se pitanje ko zaista ispunjava očekivanja građana.

SDA u Zenici: Kontinuitet ili stagnacija?

Izetbegović je na sastanku s Kantonalnim odborom SDA Zeničko-dobojskog kantona predstavio stranačke uspjehe, proglasivši SDA “najjačom političkom organizacijom” u zemlji. Naglasio je da je SDA ostvarila rast podrške, uz hvalospjeve kantonalnoj vladi premijera Nezira Pivića zbog “kontinuiteta razvoja” kroz projekte u zdravstvu, obrazovanju i borbi protiv korupcije. Međutim, kritičari se pitaju koliko je taj napredak stvaran i vidljiv u svakodnevnom životu građana. SDA već decenijama ima vodeću poziciju, a uprkos pohvalama, nagomilani problemi u obrazovanju, infrastrukturi i zapošljavanju još uvijek su realnost za većinu stanovnika ZDK-a. Iako se Izetbegović poziva na statistički rast SDA u lokalnim vijećima, opozicija tvrdi da bi ovakvi rezultati mogli biti posljedica nedostatka dugoročne strategije koja bi zaista unaprijedila život građana.

Naša stranka: Veći broj glasova ili veći učinak?

Edin Forto iz Naše stranke predstavio je skromniji, ali optimističan rast – povećanje broja vijećnika i ulazak stranke u vijeća u sredinama gdje ranije nisu bili zastupljeni, uključujući Brčko, Bugojno i Kiseljak. Forto je naglasio da Naša stranka dobija povjerenje građana širom BiH, posebno kroz nove inicijative u zakonodavstvu. U saradnji sa predsjedavajućim Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Draganom Miokovićem, Forto je predstavio ključne izmjene zakona o zaštiti prirode i trgovini. Kroz izmjene zakona, najavljuje se zaštita 30 posto teritorija do 2030. godine, kao i zakonski garantovana slobodna nedjelja za trgovce – promjene koje imaju konkretan uticaj na život građana.

Dva kursa – Koje promjene građani zaista osjete?

Dok Izetbegović SDA prikazuje kao stub stabilnosti i najavljuje daljnje “kontinuitete”, Naša stranka naglašava potrebu za konkretnim promjenama koje rješavaju svakodnevne probleme građana. Miokovićeva najava pooštravanja sankcija za roditelje maloljetnih prijestupnika, kao i rad na unapređenju FTV-a i zakonskih tijela, odražavaju pristup koji odgovornost prebacuje na pojedince i institucije. S druge strane, SDA nastavlja retoriku o stabilnosti i očuvanju postojećih struktura, bez suštinske promjene, što kritičari doživljavaju kao stagnaciju.

Šta birači mogu očekivati?

Ova press-konferencijska natjecanja otkrivaju dvije strategije koje ciljaju različite slojeve društva. SDA se oslanja na prošlost i dugogodišnje prisustvo, dok Naša stranka obećava konkretne promjene. U konačnici, ostaje pitanje – da li građani zaista dobijaju bolji život uz “kontinuitet” SDA ili su promjene koje Naša stranka obećava ono što će preokrenuti političku sliku u BiH? U realnosti u kojoj su ekonomski i socijalni problemi sve prisutniji, birači bi mogli biti odlučni u traženju odgovornosti na narednim izborima.