Nedavno objavljeni tekst na blogu zastupnika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Nebojše Vukanovića, potpisan od strane “Liste za pravdu i red Istočno Sarajevo”, sadrži zapaljivu retoriku koja opasno podstiče tenzije između stanovnika Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine. U tekstu se sugerira kako je dolazak stanovnika iz Federacije, posebno Sarajeva, u Istočno Sarajevo prijetnja ne samo ekonomskom, već i etničkom poretku ovog grada.
Autor teksta, u potpunosti prožet predrasudama, ističe da su ljudi iz Federacije, navodno zbog više platežne moći, izazvali povećanje cijena nekretnina u Istočnom Sarajevu, čime su stanovnici ovog entiteta stavljeni u nepovoljan položaj. No, umjesto fokusiranja na stvarne ekonomske izazove, kao što su niske plate, nesigurni ugovori o radu i loša politika stambenog zbrinjavanja, autor se odlučuje za opasan narativ podjele, insinuirajući kako dolazak “drugih” ugrožava lokalni identitet.
Takva retorika dodatno pogoršava postojeće etničke podjele u zemlji koja se još uvijek suočava s posljedicama rata i nacionalističke politike. Ovakve izjave služe samo da pogoršaju tenzije između entiteta, umjesto da se fokusira na izgradnju suživota i suradnje među građanima različitih etničkih i vjerskih pripadnosti.
U tekstu se također kritikuju lokalne vlasti Istočnog Sarajeva zbog izdavanja građevinskih dozvola i promjena urbanističkih planova koje, navodno, idu u korist stanovnicima iz Federacije. Međutim, ovdje je važno istaknuti da su pitanja urbanističkog razvoja i prodaje nekretnina prvenstveno ekonomske prirode, a ne etničke. Stanovnici Istočnog Sarajeva prodaju svoju imovinu iz osobnih ili ekonomskih razloga, a ne zbog prisile ili prijetnje “gubitka identiteta”, kako to autor teksta implicira.
Posebno opasna je završna poruka u kojoj se sugerira da Istočno Sarajevo, iako formalno nije prepoznato kao “srpski” grad, treba ostati pod etničkom dominacijom Srba. Ova vrsta retorike, koja poziva na očuvanje etničke ekskluzivnosti, samo dodatno produbljuje podjele i destabilizira društvo. Ovakvi narativi su prošlost koju BiH treba prevazići ako želi napredovati prema budućnosti u kojoj se cijeni jednakost, pravda i poštovanje različitosti.
Nebojša Vukanović, koji je nekada važio za umjerenog političara, poznat po antinacionalističkim stavovima, nažalost je skliznuo u nacionalizam opasnih namjera. Njegovo zapadanje u retoriku podjela i širenje etničke mržnje dolazi očigledno kao odgovor na izborni poraz, čime se pokušava zadržati politički uticaj po svaku cijenu. Ova promjena u njegovom pristupu predstavlja razočaravajući zaokret od nekadašnjih principa prema destabilizirajućoj i štetnoj politici koja ima potencijal da dodatno produbi podjele unutar bosanskohercegovačkog društva.
Tekst poput ovoga, koji koristi strah i predrasude kao alat za političku manipulaciju, nije samo štetan već i potencijalno opasan. Umjesto da pozivaju na mržnju i podjele, politički lideri i medijske platforme bi trebali promovirati međusobno razumijevanje, dijalog i zajednički rad na rješavanju stvarnih ekonomskih i socijalnih problema.
Bosna i Hercegovina može napredovati samo kroz suživot i međusobno poštovanje, a ne kroz retoriku koja evocira strahove iz prošlosti.