Mirna šetnja u Sarajevu: “Jučer Srebrenica, danas Gaza, a sutra?” – Sjećanje, solidarnost i upozorenje

U glavnom gradu Bosne i Hercegovine, Sarajevu, danas je održana simbolična i dostojanstvena mirna šetnja pod nazivom “Jučer Srebrenica, danas Gaza, a sutra?”. Ovaj događaj organizovan je povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, ali i s ciljem ukazivanja na aktuelne tragedije koje se dešavaju u svijetu, posebno u Pojasu Gaze.

Šetnja je krenula od Sebilja na Baščaršiji, jednom od najpoznatijih simbola Sarajeva, a završila na Trgu djece Sarajeva, ispred BBI Centra. Učesnici su tokom cijele trase nosili transparente sa snažnim porukama mira, suosjećanja i osude zločina, kao i zastave Bosne i Hercegovine i Palestine. Mnogi su na sebi imali majice sa ispisanom porukom ovogodišnje šetnje, a na reverima su nosili “Cvijet Srebrenice”, prepoznatljiv simbol sjećanja na žrtve genocida iz jula 1995. godine.

Događaj je organizovala Međunarodna organizacija za razvoj u saradnji s Organizacijom za promociju pozitivnih vrijednosti u društvu Bahar. Iz ovih organizacija su poručili kako je cilj ove šetnje bio podsjetiti na važnost kolektivnog pamćenja, ali i na univerzalnu moralnu odgovornost – da svi ljudi, bez obzira na vjeru, naciju ili porijeklo, imaju obavezu da reaguju na nepravdu, gdje god se ona događa.

– “Ova mirna šetnja je čin sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, 30 godina kasnije, i istovremeno snažan izraz solidarnosti sa narodom u Gazi, gdje se pred očima svijeta dešava humanitarna katastrofa. Šutnja međunarodne zajednice 1995. godine, kao i danas, tjera nas da postavimo pitanje: Ko je sljedeći?”, poručili su ranije iz organizacije Bahar.

Organizatori su naglasili da ova šetnja nije politički čin, već moralni apel upućen čovječanstvu – da se ne dozvoli ponavljanje grešaka iz prošlosti. Posebno su naglasili važnost aktivnog sjećanja – ne samo kroz komemoracije i govore, već i kroz konkretna djelovanja i istupanja protiv nepravde u sadašnjosti.

Jedan od učesnika šetnje, mladi student iz Sarajeva, rekao je:

– “Danas sam ovdje jer vjerujem da je naše sjećanje na Srebrenicu obaveza da budemo glas onih koji danas pate. Ne mogu da gledam tragediju u Gazi i da šutim. To bi značilo da ništa nismo naučili.”

Zajednička poruka svih prisutnih bila je jasna: solidarnost nema granice i nepravda bilo gdje u svijetu treba biti prepoznata i osuđena. Učesnici su, u tišini i s poštovanjem, koračali ulicama Sarajeva ne samo u znak sjećanja, već i u nadi da će njihova poruka doprijeti do onih koji danas imaju moć da zaustave nasilje.

Događaj je protekao bez incidenata, uz prisustvo volontera i građana različitih generacija. Organizatori su najavili da će nastaviti s aktivnostima koje promoviraju mir, dijalog i međusobno razumijevanje, jer, kako su naveli – “budućnost bez genocida počinje s istinom i solidarnošću danas.”

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW