Slučaj Dodik u fokusu javnosti
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković oštro je reagovao na aktuelna dešavanja u vezi s pravnom situacijom predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika. Na press-konferenciji održanoj u Sarajevu, Konaković je izjavio da bi eventualni dogovor između Dodika i pravosudnih institucija u vezi s drugostepenom presudom predstavljao nezapamćen skandal i uvod u potpunu pravnu i političku anarhiju u državi.
Dobrovoljna predaja izaziva sumnje
Konaković je posebno problematizirao Dodikovu „dobrovoljnu predaju“ Sudu BiH, ističući da se mora istražiti ko je bio posrednik u toj komunikaciji i da li je postojala neka vrsta nagodbe između Dodika i pravosuđa. “Ako ga je posrednik ubijedio da mu je u interesu da se ponizi i pokloni Sudu BiH, da prizna Tužilaštvo, te ako je bilo trgovine presudom, onda nas to vodi u najveći stepen anarhije otkako postoji BiH”, izjavio je Konaković.
Upozorenje na pravosudni kolaps
Ministar je upozorio da bi svaki oblik trgovine presudama, posebno u slučajevima visokih političkih dužnosnika, imao ozbiljne posljedice po pravni poredak i institucije države. Naglasio je da bi takav scenario uništio povjerenje javnosti u pravosuđe i doveo u pitanje samu svrhu postojanja zakonodavne i izvršne vlasti. “Tada više nema prostora za razgovore o zakonima, institucijama i diplomatiji. Ulazimo u fazu otvorenog bezvlašća”, rekao je Konaković.
Medijska i javna pažnja kao ključ
Iako zabrinut zbog mogućeg razvoja situacije, Konaković je istakao važnost toga što je slučaj privukao pažnju domaće i međunarodne javnosti. Prema njegovim riječima, javnost mora svakodnevno pratiti dešavanja u vezi s Dodikovim slučajem kako bi se spriječile eventualne manipulacije i prikrivanja nezakonitih dogovora.
Dodik priznao institucije koje negira?
Ministar je također ukazao na paradoks da je Milorad Dodik, koji inače javno osporava legitimitet državnih institucija, svojim dolaskom u Sud BiH de facto priznao upravo one institucije koje redovno negira. “Ako nije bilo dogovora, onda Dodik baš i nije pametan. Priznao je Sud i Tužilaštvo i moraće onda priznati i drugostepenu presudu. U suprotnom bi morao ponovo nepriznati institucije koje je već priznao svojim činom dolaska”, istakao je Konaković.
Poziv na institucionalnu budnost i transparentnost
U zaključku, Konaković je pozvao pravosudne institucije da budu maksimalno transparentne u ovom procesu i da sve eventualne informacije o dogovorima budu dostupne javnosti. Također je poručio da će pažljivo pratiti razvoj događaja jer se, kako je rekao, “radi o presedanu koji može potpuno razoriti temelje pravnog poretka Bosne i Hercegovine”.
Ovaj slučaj, zaključio je Konaković, pokazuje koliko je važno imati neovisno i odgovorno pravosuđe, ali i političku kulturu koja ne tolerira selektivnu pravdu i političke dogovore iza zatvorenih vrata.