Pisma koja govore umjesto izgubljenih glasova
Na sarajevskoj Ferhadiji danas je svečano otvorena izložba “Dragi moji – Srebrenička pisma”, posvećena žrtvama genocida u Srebrenici i njihovim porodicama. Ova potresna postavka prikazuje 30 odlomaka iz ličnih pisama koje su unuci, sinovi, braća i kćeri uputili svojim ubijenim očevima, djedovima, rođacima i prijateljima. Pisma nisu obična sjećanja – ona su emocionalna svjedočanstva, neizrečeni razgovori, tihe molitve i glasna borba protiv zaborava.
Glasovi preživjelih – borba protiv šutnje i poricanja
“Pojavila se u meni velika želja da ti napišem pismo, da ti na neki način kažem sve ono što mi godinama leži u srcu…”, stoji u jednom od izloženih pisama. Riječi ovih pisama svjedoče o nezacijeljenim ranama, bolu koji ne jenjava i čežnji za pravdom. Autor jednog pisma je mlada žena iz Bosne koja je izgubila oca tokom genocida – danas piše kako bi sačuvala njegovu uspomenu i poručila svijetu da zaborav nije opcija.
Učesnici iz Bosne i dijaspore
U stvaranju izložbe učestvuju preživjeli iz Srebrenice te članovi njihovih porodica koji danas žive širom Bosne i Hercegovine i dijaspore, posebno u Nizozemskoj. Njihova pisma su čin dubokog ličnog sjećanja, ali i javni stav protiv historijskog revizionizma i šutnje. Svaka poruka, svaki stih i rečenica predstavljaju jedan mali podsjetnik na čovječnost, ali i poziv na odgovornost.
Organizatori i podrška zajednice
Izložbu organizuju Mustafa Hadžiibrahimović, inicijativa Mladi BiH iz Nizozemske, PAX, Radna grupa za obilježavanje genocida u Rotterdamu i Inicijativa mladih za ljudska prava BiH (YIHR BiH). Ova inicijativa okuplja pojedince i organizacije koje se godinama bore za kulturu sjećanja i protiv negiranja zločina. Njihov rad pomaže da glas žrtava ne utihne, te da nova generacija preuzme odgovornost u njegovanju istine.
Poruka izložbe: Sjećanje je čin otpora
Izložba jasno poručuje: „Sjećanje nije samo privatna stvar – to je borba protiv zaborava, protiv šutnje, protiv poricanja.“ Ova postavka nije samo umjetnički projekt – ona je simbol dostojanstva, sjećanja i nade. U vremenu kada se genocid pokušava relativizirati, ovakvi projekti imaju neprocjenjivu vrijednost u očuvanju historijske istine.
Posjetioci mogu pogledati izložbu narednih dana u centru Sarajeva i vlastitim očima osjetiti snagu riječi koje nadživljavaju zločin i čuvaju sjećanje.