Ambasador Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim narodima, Zlatko Lagumdžija, zahvalio se svima koji su se pridružili obilježavanju godišnjice genocida u Srebrenici u okviru Generalne skupštine UN-a.
Posebnu zahvalnost uputio je dvjema govornicama iz Srebrenice – Muniri Subašić i Mireli Osmanović, koje predstavljaju dvije generacije preživjelih genocida.
„Obje su na sebi svojstven način nosile težinu historije, ali nisu dopustile da ih ona definiše. Umjesto toga, grade budućnost zasnovanu na sjećanju, saosjećanju i zajedničkoj predanosti miru“, istakao je Lagumdžija.
Govoreći o trećoj generaciji, ambasador je zahvalio Umi Čizmić, kćerki preživjele žrtve genocida, koja je izvela violinski odlomak iz filma Srebrenički inferno. Nazvao ju je primjerom lične snage, umjetničke izražajnosti i duboke posvećenosti sjećanju.
Zahvalio je i ministru vanjskih poslova BiH, Elmedinu Konakoviću, na prisustvu, kao i Odjelu za globalne komunikacije i Uredu specijalnog savjetnika za prevenciju genocida na njihovoj ključnoj podršci u organizaciji događaja i očuvanju kulture sjećanja na Srebrenicu.
Obraćajući se prisutnima, Lagumdžija je rekao:
„Usvajanjem Rezolucije UN-a o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici iz 1995. godine, dobili smo dodatni podsticaj da radimo na njenoj provedbi. Presude Međunarodnog suda pravde i Haškog tribunala ne smiju ostati samo u sudnicama – one moraju postati dio obrazovanja, kako bismo gradili društvo zasnovano na istini, pravdi, pomirenju i prevenciji novih genocida.“
Upozorio je i na sveprisutno poricanje genocida:
„Genocid u Srebrenici bio je direktna uvreda osnovnim principima čovječnosti. Moramo i dalje dizati glas protiv genocida, etničkog čišćenja i ratnih zločina koji se i danas dešavaju širom svijeta. Poricanje Srebrenice nije samo lokalni problem – to je globalni izazov. Moramo se odlučno suprotstaviti svakom pokušaju iskrivljavanja historije. Naša je dužnost da budemo čuvari istine.“
Za kraj, Lagumdžija je skrenuo pažnju na simboliku cvijeta Srebrenice, bijelog cvijeta sa zelenom tačkom, postavljenog na stolovima ispred prisutnih.
„Cvijet je nastao kao čin poštovanja prema žrtvama, utjeha njihovim porodicama, opomena počiniocima i nada da se takvo zlo više nikada neće ponoviti. On je postao snažan simbol gubitka, otpornosti, iscjeljenja – ali i oprosta, majčinske ljubavi i nade za budućnost. Cvijet Srebrenice nosi jasnu poruku: Srebrenica se nikada ne smije ponoviti – ni od koga, nigdje. Hvala vam.”, prenosi Avaz.