Predsjednik SDP-a, Nermin Nikšić, prisustvovao je današnjem Kongresu stranke i tom prilikom dao izjavu za medije.
“Zbog velikog broja delegata i dosadašnjih problema s brojanjem glasova, odlučili smo omogućiti elektronsko glasanje putem aplikacije. Oni koji to nisu učinili online, mogu glasati i ovdje na licu mjesta”, rekao je Nikšić.
Podsjetio je kako na prošlom kongresu nije biran predsjednik, iako je njegov mandat tada istekao.
“Prema statutu, na narednim izborima – kada god budu održani – ne mogu biti kandidat, niti to želim. Svjestan sam šta se dešava i vjerujem da će biti inicijativa da se novi predsjednik bira nakon izbora 2026. godine, ali konačnu odluku će donijeti delegati. Želim unaprijed naglasiti da ne želim učestvovati u podjelama unutar SDP-a – ako bi bilo pola-pola za i protiv mene, to ne bi imalo smisla. Ako budem imao širu podršku, zahvalit ću se jer sam sve radio u interesu SDP-a”, poručio je.
Osvrnuo se i na dosadašnje rezultate stranke, ističući da je SDP preuzeo odgovornost i postavio cilj evropskog puta.
“Iako je tempo bio spor, kretali smo se naprijed, podnosili teret odgovornosti i suočavali se s neistinama. No, nismo odustajali. Kad su naši partneri blokirali napredak, jasno smo rekli da više ne želimo učestvovati u takvoj vlasti. Pokazali smo da nećemo biti vlast samo da bismo bili vlast. Vjerujem da će budućnost SDP-a biti usko vezana za rad naše izvršne vlasti u Federaciji. Smatram da imamo pravo reći da ispunjavamo obećanja. Poseban fokus u narednom periodu bit će na unapređenju položaja penzionera”, rekao je Nikšić.
Govoreći o Miloradu Dodiku, njegovom dogovoru s Tužilaštvom BiH i ukidanju pritvora, Nikšić je rekao:
“U zemlji u kojoj dominira populizam, javnost često traži senzaciju. No, činjenica je da je Dodik ipak pristupio Tužilaštvu. Time je otklonjen osnov za određivanje pritvora. Nakon mjeseci prijetnji, donošenja protivustavnih zakona i napada na pravosuđe, Dodik je morao priznati postojanje države i pojaviti se pred državnim sudom ako želi nastaviti normalno funkcionisanje.”
Dodao je da to pokazuje kako i slab institucionalni sistem može natjerati pojedinca da ga poštuje.
“Ono što zabrinjava su spekulacije o mogućem dogovoru oko drugostepene presude. To bi bilo neprihvatljivo. Svi moramo biti jednaki pred zakonom. No, za sada su to samo nagađanja. Dodik se jeste predao, ali nije oslobođen odgovornosti – postupak i dalje traje. Svakih 15 dana mora se javljati policiji u Laktašima. Pritvor mu nije određen jer je kršio ustavni poredak, već zato što se nije odazvao na poziv da da izjavu. Dakle, on nije amnestiran”, zaključio je Nikšić.