U subotu, 28. lipnja, na beogradskom Trgu Slavija održan je studentski prosvjed pod nazivom “Vidimo se na Vidovdan”, koji je okupio veliki broj mladih, građana i aktivista s ciljem izražavanja nezadovoljstva stanjem u društvu i upućivanja jasnih zahtjeva Vladi Srbije. Okupljanje je simbolično započelo u 18 sati, a organizatori su pažljivo osmislili program koji kombinira šutnju, govor, glazbu i zajedništvo.
Komemoracija za žrtve nesreće u Novom Sadu
Posebno emotivan trenutak dogodio se u 19:11, kada su prisutni održali 16 minuta šutnje u znak sjećanja na 16 osoba poginulih u padu nadstrešnice na željezničkom kolodvoru u Novom Sadu. Ova tragedija potresla je cijelu Srbiju, a studenti su na ovaj način željeli pokazati solidarnost s obiteljima žrtava i podsjetiti na potrebu odgovornosti i sigurnosti u javnoj infrastrukturi.
Izvođenje himne i studentski govori
Nakon minute šutnje, u 19:27 uslijedilo je izvođenje srpske himne, koje je stvorilo snažan emocionalni dojam među okupljenima. Potom su započeli studentski govori podijeljeni u nekoliko blokova. Mladi govornici su na sceni iznosili svoja iskustva, kritike i prijedloge – govorili su o stanju u obrazovanju, korupciji, nedostatku perspektive za mlade, te o sve većoj polarizaciji društva.
Dodjela nagrade “Crveni božur”
U sklopu prosvjeda održana je i svečana dodjela nagrade Crveni božur, koja se tradicionalno uručuje pojedincima ili organizacijama koje su se istaknule borbom za ljudska prava, slobodu govora i građanski aktivizam. Ovogodišnji dobitnici nisu samo prepoznati među mladima, već i šire u društvu, što je izazvalo veliki pljesak i podršku publike.
Jasan rok za ispunjenje zahtjeva
Organizatori su jasno dali do znanja kako rok za ispunjenje studentskih zahtjeva Vladi Srbije istječe u 21 sat. Među ključnim zahtjevima su veća transparentnost vlasti, sigurniji uvjeti na fakultetima i u javnom prijevozu, te kraj političkog pritiska na obrazovne institucije. Upozoreno je da će ignoriranje ovih zahtjeva dovesti do novih i još masovnijih prosvjeda.
Prepreke u prometu i sigurnosne prijetnje
Iako je za prosvjed bio planiran dolazak sudionika iz više krajeva Srbije organiziranim automobilima, željeznički promet prema Beogradu bio je obustavljen. Srpske željeznice su dan ranije prekinule promet zbog, kako su naveli, dojave o postavljenim bombama na svim prugama i u svim vlakovima. Organizatori su izrazili sumnju u vjerodostojnost tih dojava, smatrajući ih mogućim pokušajem gušenja građanskog okupljanja.
Poziv na ostanak i nastavak borbe
Iako je završetak studentskog programa predviđen za 21:20, brojne građanske inicijative pozvale su okupljene da ostanu na Slaviji i nakon službenog dijela. Mnogi su odlučili ostati, šaljući poruku da borba za pravednije društvo ne prestaje s gašenjem reflektora na pozornici.
Prosvjed “Vidimo se na Vidovdan” pokazao je da mladi u Srbiji nisu apatični niti nezainteresirani – naprotiv, spremni su na organizaciju, na izražavanje svojih stavova i na borbu za dostojanstven život. Bez obzira na to kako će vlast odgovoriti na njihove zahtjeve, jedno je jasno – vidjeli su se na Vidovdan, i ostat će vidljivi.