Uprkos zakonima usvojenim u Narodnoj skupštini RS-a, kojima se kriminalizuje rad Srba u određenim državnim institucijama BiH, uposlenici SIPA-e i dalje dolaze na posao u zgradu agencije u Istočnom Sarajevu.

Nakon što je predsjednik RS-a Milorad Dodik potpisao ukaze, u tom entitetu su stupili na snagu zakoni koji zabranjuju djelovanje Suda i Tužilaštva BiH, SIPA-e i VSTV-a BiH. Da bi se oni proveli, Srbi zaposleni u ovim institucijama trebali bi dati otkaze i preći u entitetske organe.

Sinoć su pripadnici SIPA-e dobili poziv iz MUP-a RS-a da preuzmu dužnost u policiji tog entiteta, ali prema jutrošnjim scenama, odziv je nizak – ispred SIPA-e je veliki broj parkiranih automobila, što ukazuje da radnici nastavljaju dolaziti na posao.

Dodik je izjavio da očekuje prelazak oko 20 službenika u MUP RS-a i pozvao i ostale da učine isto. Ipak, čak i ako se to dogodi, većina uposlenika bi time prekršila entitetski zakon, koji će vjerovatno biti proglašen neustavnim zbog ugrožavanja ustavnog poretka.

Prema informacijama Klix.ba, i Tužilaštvo BiH nastavlja s radom, dok zaposlenici trpe pritiske, posebno od SNSD-a, da napuste pozicije. Direktor SIPA-e Darko Ćulum još nije otkrio svoju odluku, ali i dalje redovno dolazi na posao, a jučer je imao sastanak s EUFOR-om.

Evropska služba za vanjsku politiku (EEAS) osudila je pritiske na zvaničnike institucija koje su zakonom zabranjene u RS-u, pozivajući na poštovanje vladavine prava.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW