Sud Bosne i Hercegovine proglasio se nenadležnim u predmetu protiv suspendovanog predsjednika ovog suda Ranka Debevca i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmana Mehmedagića.
Kako je obrazložila sutkinja Dalida Burzić, aktuelni predsjednik suda ne može biti procesuiran pred istom institucijom, te bi predmet trebao preuzeti Poslovni odjel za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika kriminala (POSKOK).
Podsjećamo, Tužilaštvo BiH je prošle sedmice podiglo optužnicu protiv Debevca i Mehmedagića i proslijedilo je Sudu BiH na potvrđivanje. S obzirom na odluku o nenadležnosti, očekuje se žalba Tužilaštva na ovu odluku.
Više optužbi protiv Debevca
Ranko Debevec, suspendovani predsjednik Suda BiH, optužen je za više krivičnih djela: zloupotreba položaja i ovlasti, primanje dara te povreda ravnopravnosti spolova. Tužilaštvo ga tereti da je od Zdravka Mamića, bivšeg prvog čovjeka zagrebačkog Dinama, koji je izbjegao izručenje hrvatskom pravosuđu bjekstvom u BiH, primio skupocjeni sat kao znak zahvalnosti zbog izostanka odluke o izručenju. Sat je, prema optužnici, Debevcu predao biznismen Ljiljanko Palac, a i Mamić i Palac su priznali svoje postupke. Sat nije pronađen tokom pretresa Debevčevog stana.
Pored toga, Debevec se tereti i da je od firme Kramar iz Hercegovine, preko istog posrednika Palca, dobio vozilo marke Volkswagen Polo. Tužilaštvo sumnja da je zauzvrat izdejstvovana presuda kojom je kompaniji Kramar omogućen povoljniji uvoz automobila u BiH. Automobil je, kako navode iz Tužilaštva, registrovan na treću osobu povezanu s Debevcem.
Također, optužen je za povredu ravnopravnosti spolova, jer je, prema navodima Tužilaštva, maltretirao službenicu Suda BiH koja nije pristajala na privatni odnos s njim.
Prisluškivanje brojeva u Sudu BiH
Debevec i Mehmedagić optuženi su i da su dogovorili nezakonito prisluškivanje telefonskih brojeva unutar Suda BiH. Riječ je o brojevima koje su koristili dežurni sudije – jedan tokom noćnih i vikend dežurstava, a drugi u fazi prethodnog postupka, kada se odlučuje o pretresima i pritvorima. Tužilaštvo tvrdi da su zajednički radili na pribavljanju dokumentacije za prisluškivanje četiri broja – dva iz Suda BiH i dva iz Tužilaštva BiH. Po zakonu, upravo predsjednik Suda BiH potpisuje naredbe kojima OSA dobija ovlaštenja za praćenje.
Optužbe protiv Mehmedagića
Bivši direktor OSA-e, Osman Mehmedagić, optužen je i za nezakonito izdavanje počasnih iskaznica ove agencije. Iskaznice su, prema optužnici, dodijeljene: ugostitelju Denisu Stojniću, bivšem sekretaru Ministarstva vanjskih poslova BiH Adiju Hadžikapetanoviću (koji je u međuvremenu preminuo), i direktoru Ureda za borbu protiv korupcije KS Erduanu Kafedžiću, prenosi Avaz.