U petak, 15. marta, objavljeno je da Sjedinjene Američke Države izvode zračne napade na ciljeve Hutija u Jemenu. Jeffrey Goldberg, novinar Atlantica, tvrdi da je za napad saznao dva sata prije nego što se dogodio, jer je greškom dodan u grupni razgovor u kojem je administracija predsjednika Donalda Trumpa planirala akciju.

Goldberg navodi da mu je ministar odbrane Pete Hegseth u 11:44 ujutro poslao poruku s detaljima operacije, uključujući ciljeve, vrstu oružja i vrijeme napada.

Situacija se razvila nakon Hamasovog napada na Izrael u oktobru 2023., što je potaknulo iranskog saveznika, grupu Hutija, na napade na izraelske ciljeve i međunarodni brodski promet. Administracija Joea Bidena nije uspjela efikasno odgovoriti na te napade, a Donald Trump je po povratku na vlast najavio odlučniju reakciju.

Goldberg je 11. marta dobio poziv za povezivanje na aplikaciji Signal od osobe koja se predstavila kao Michael Waltz, Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost. Nekoliko dana kasnije dodan je u grupu pod nazivom “Houthi PC small group”, u kojoj su bili najviši američki zvaničnici.

Tokom rasprave u grupi razmatrane su mete napada, moguće posljedice na svjetsku trgovinu i rast cijena nafte. Većina učesnika odlučila je da napad bude odmah izvršen.

U subotu, 15. marta, u 11:44, Hegseth je grupi poslao poruku s potvrdom da operacija počinje za dva sata. Ubrzo su eksplozije odjeknule u jemenskoj prijestolnici Sani, što je potvrdilo stvarnost operacije.

Nakon napada, članovi grupe razmjenjivali su poruke slavljenja, dok se Goldberg povukao iz razgovora. Pokušao je kontaktirati Waltza i Hegsetha, ali odgovor je stigao samo od glasnogovornika Vijeća za nacionalnu sigurnost, koji je priznao da je grupa autentična i da je u toku istraga o tome kako je novinar uključen.

Stručnjaci za sigurnost tvrde da bi ovo moglo predstavljati ozbiljno kršenje zakona o zaštiti povjerljivih informacija. Umjesto sigurnih komunikacijskih kanala, planiranje vojne operacije odvijalo se putem nezaštićene aplikacije.

Donald Trump, koji je ranije kritizirao Hillary Clinton zbog korištenja privatnog servera za službene poslove, sada se suočava s optužbama da su njegovi saradnici počinili još ozbiljniji sigurnosni propust.

Bijela kuća je potvrdila incident, a glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Brian Hughes izjavio je da su poruke iz članka autentične te da se istražuje kako je došlo do ove greške. Slučaj se smatra jednim od najozbiljnijih sigurnosnih propusta u novijoj američkoj vojnoj historiji.