Monografija “Srebrenica – Potočari 1995–2025: Srebrenička dova”, koju je priredio Centar za dijalog Vesatijja, svečano je predstavljena večeras u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu.

Djelo donosi sažetak tri decenije živog pamćenja genocida nad Bošnjacima u julu 1995. godine, kroz tekstove, dokumente i jedinstvenu umjetničku viziju. Riječ je o monografiji koja ide mnogo dalje od historijskog prikaza – ona je i dova, duhovni odgovor i svjedočanstvo jedne kolektivne traume i borbe za pravdu.

Duhovni i institucionalni odgovor na genocid

Kako je istaknuto iz Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, monografija predstavlja višedecenijsko svjedočenje, duhovnu artikulaciju i društveni angažman Islamske zajednice u suočavanju s posljedicama genocida.

Posebno mjesto u publikaciji zauzimaju dove, govori i poruke nekadašnjeg reisu-l-uleme dr. Mustafe Cerića, kao i brojni rezolucije, hutbe, poslanice i pisma upućena u ime istine i pravde. Time se dokumentira i institucionalni odgovor Islamske zajednice na tragediju Srebrenice.

Umjetnička dimenzija i ekskluzivne ilustracije

Jedinstveni vizuelni doprinos Monografiji dao je akademik Mehmed Akšamija, autor ekskluzivnih ilustracija koje su po prvi put prikazane javnosti. Njegov rad unosi duboku emocionalnu i simboličku dimenziju ovom izdanju, čineći ga vizualno upečatljivim dokumentom kolektivnog sjećanja.

Govori i poruke: Istina za buduće generacije

Tokom promocije, prisutnima su se obratili promotor i autor ilustracija akademik Mehmed Akšamija, urednik monografije dr. Ekrem Tucaković, direktor Centra Vesatijja i izdavač dr. Senad Ćeman, reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović te predsjednica Udruženja „Majke enklava Srebrenice i Žepe“ Munira Subašić.

Oni su posebno naglasili značaj monografije kao svjedočanstva istine o Srebrenici koje ostaje trajno naslijeđe budućim generacijama. “Ova knjiga nije samo publikacija – to je dova pretočena u slovo, duhovni štit istine i izraz islamskog odgovora na nepravdu,” poručeno je tokom promocije.

U skladu s komemoracijom 30. godišnjice genocida

Promocija je organizovana pažljivo, kako bi se vremenski uskladila s obavezama članica Udruženja „Majke Srebrenice“ povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, u kojem su stradali njihovi sinovi, muževi, braća i komšije, zajedno s hiljadama drugih muškaraca i dječaka – žrtava najvećeg zločina na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW