Radovi na rekonstrukciji Trga Karla Paržika započeli su 15. aprila ove godine, a u skladu sa striktnim pravilima propisanim odlukom o HUK-u od Državne komisije za zaštitu nacionalnih spomenika čiju je saglasnost Općina Centar dobila, kao i onu od Federalnog ministarstva prostornog uređenja.
“Trg Karla Paržika zaista izgleda lijepo. Radovi su završeni, postavljene su žardinjere sa ukrasnim cvijećem, nove kante za otpatke, nova rasvjeta… “, saopćio je načelnik ove sarajevske općine Srđan Mandić.
Radove je izvodila firma “Flex Invest” d.o.o. Sarajevo, a za realizaciju ovog značajnog infrastrukturnog projekta iz budžeta Općine Centar izdvojeno je 527.145 KM.
Kako su ranije saopćili iz ove Općine Centar, trg je preuređen s namjerom da se osigura pješačka zona koja će osim vizuelnog i estetskog poboljšanja, pružiti i sigurnosni aspekt stanovnicima centralne gradske općine.
Karlo Paržik je dobio svoj trg u Sarajevu u novembru 2008. godine kada je tadašnja gradonačelnica Sarajeva Semiha Borovac zajedno s unukom Karla Paržika otkrila ploču s imenom Karla Paržika po kojem će se zvati trg ispred crkve Sv. Josipa na Marijin Dvoru.
Vrhunski arhitekta Karlo Paržik djelovao je u Sarajevu gotovo 60 godina te je ostavio iza sebe neizbrisiv trag zahvaljujući svojim projektima i građevinama koje su zauvijek izmijenile sliku glavnog grada. Njegov potpis nosi 160 arhitektonskih projekata u BiH, a svoj najveći pečat i doprinos ostavio je upravo u Sarajevu.
Karlo Paržik je gotovo čitavu karijeru posvetio glavnom gradu Bosne i Hercegovine pa je tako projektirao neke od danas najznačajnijih građevina u glavnom gradu: Šerijatsku sudačku školu, zgradu Fakulteta islamskih nauka, Zemaljski muzej, Crkvu sv. Josipa na Marindvoru, Narodno pozorište, palaču „Marijin dvor“, Evangelističku crkvu (današnja Akademija likovnih umjetnosti), Bijelu vladu (današnja zgrada Kantona Sarajevo), Olimpijski muzej i druge.