iran nuklearna bomba test

Kako geopolitičke napetosti rastu, evropske zemlje aktivno rade na osnaživanju svojih odbrambenih kapaciteta i podizanju svijesti građana o mogućim krizama.

Od hladnih skandinavskih predjela do granica s Rusijom i Bjelorusijom, svaka država prilagođava strategiju kako bi osigurala stabilnost i sigurnost.

Skandinavska spremnost: Povratak osnovama

Švedska, Norveška i Finska okrenule su se građanima, naglašavajući važnost lične odgovornosti u kriznim situacijama.

U Švedskoj su ažurirani vodiči za preživljavanje, simbolično nazvani “U slučaju rata ili krize”. Ove upute, koje nisu bile dopunjavane još od Hladnog rata, sada uključuju savjete o stvaranju zaliha hrane, vode i lijekova za najmanje tri dana. Zanimljivo, preporučuju se čak i tablete joda – mjera koja jasno aludira na rizik nuklearnih incidenata.

Norveška je podijelila više od dva miliona letaka s uputama za pripremu na sedmodnevne krize. Fokus je na ekstremnim vremenskim uslovima i mogućim poremećajima u energetskom sistemu. S druge strane, Finska se oslonila na digitalne alate kako bi građanima objasnila kako preživjeti na temperaturama ispod -20°C, čak i bez električne energije.

Njemačka: Nova logistička baza NATO-a

Njemačka se priprema za scenario u kojem bi mogla postati glavni logistički centar NATO-a. Prema tajnom dokumentu nazvanom Operationsplan Deutschland, zemlja bi mogla ugostiti do 800.000 vojnika saveznika u slučaju eskalacije sukoba s Rusijom. Njemačka vojska već uvježbava civilne kompanije za zaštitu ključne infrastrukture, predviđajući moguće špijunske operacije i cyber napade.

Poljska: Istočni štit kao brana Rusiji

Poljska je započela izgradnju “Istočnog štita”, monumentalnog sistema barijera duž granice s Bjelorusijom i ruskim Kalinjingradom. Projekt vrijedan skoro dvije milijarde funti uključuje protutenkovske jarke, bunkere, sofisticirane nadzorne sisteme i “zmajeve zube” – betonske blokove koji zaustavljaju oklopna vozila.

“Moramo biti svjesni prijetnji koje dolaze iz našeg susjedstva”, poručio je poljski premijer Donald Tusk, ističući da ovaj projekt nije samo za zaštitu Poljske već i cijele Evrope.

Mađarska: Fokus na protuzračnu odbranu

U Mađarskoj se odbrambene mjere usmjeravaju na jačanje protuzračne odbrane u blizini granice s Ukrajinom. Novi sistemi poput NASAMS-a i Mistrala dio su strategije koja uključuje modernizaciju vojske i povećanje pripravnosti jedinica.

“Prijetnja eskalacije sukoba u Ukrajini veća je nego ikad”, izjavio je ministar odbrane Kristof Sala-Bobrovnicki.

Britanci traže skloništa

Na zapadu Evrope, strah od nuklearnog konflikta nije zaobišao ni Veliku Britaniju. Potražnja za hladnoratovskim nuklearnim bunkerima naglo raste. Stari objekti, nekada skriveni širom zemlje, sada se prodaju na online platformama za čak 10.000 funti, dok preplašeni građani traže način da se zaštite.

Realnost ili paranoja?

Dok jedni vjeruju da su ove mjere neophodne, drugi smatraju da one samo produbljuju osjećaj straha i nesigurnosti među građanima. Ipak, jedno je sigurno – Evropa je opreznija nego ikad, svjesna da se historija često ponavlja, a pripremljenost može značiti razliku između katastrofe i opstanka.