Sutkinja Sena Uzunović prijavila Milorada Dodika Tužilaštvu BiH zbog lažnog prijavljivanja
Sena Uzunović, sutkinja Suda Bosne i Hercegovine koja je u prvostepenom postupku osudila predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na godinu dana zatvora uz zabranu političkog djelovanja u trajanju od šest godina, prijavila je istog Tužilaštvu BiH zbog – kako tvrdi – lažnog prijavljivanja i iznošenja neistinitih optužbi.
Prijava nakon teških optužbi
Krivičnu prijavu Uzunović je podnijela tužiocu Tužilaštva BiH Igoru Dubaku, nakon što je Dodik krajem februara javno iznio tvrdnje da je sutkinja ili članovi njene porodice tražili nekoliko miliona maraka kako bi mu izrekla oslobađajuću presudu. Dodik je tada tvrdio i da posjeduje snimak koji dokazuje te navode.
U jednoj od svojih izjava Dodik je rekao:
„Iz njene porodice, od sutkinje, tražili su kontakt s našim ljudima. I to ću prvi put reći. Dakle, tražila je kontakt s našim ljudima. I došao je njen blizak rođak. A o tom ću kasnije, ne danas. Snimljen je. Tražio je nekoliko miliona za oslobađajuću presudu. Pa pošto nisu dobili nekoliko miliona, onda sam kriv, jel?“
Uzunović traži hitnu istragu
Nakon ovih optužbi, Uzunović se odlučila obratiti pravosudnim organima, zahtijevajući da se pokrene hitna istraga. U svojoj prijavi, sutkinja traži od Tužilaštva BiH da ispita sljedeće:
- Ko je navodno nudio ili tražio novac;
- Da li je bilo ikakve razmjene novca ili koristi;
- Da li Milorad Dodik posjeduje snimak koji pominje i da li ga je predao nadležnim institucijama;
- Da li je riječ o krivičnom djelu davanja dara i drugih oblika koristi ili o lažnom prijavljivanju.
Prema informacijama koje je objavio portal Raport, Uzunović smatra da su optužbe koje je Dodik iznio ne samo neosnovane već i ciljano plasirane kako bi se narušio njen integritet kao nositeljice pravosudne funkcije, posebno s obzirom na osjetljivost presude koju je izrekla.
Šira političko-pravosudna pozadina
Podsjetimo, Milorad Dodik je osuđen u predmetu koji se odnosi na neizvršavanje odluka visokog predstavnika BiH, što predstavlja ozbiljno krivično djelo u okviru pravnog sistema BiH. Presuda je izazvala brojne političke reakcije, posebno u entitetu RS, gdje Dodik ima snažnu podršku.
S obzirom na ozbiljnost optužbi i činjenicu da dolaze od najvišeg političkog funkcionera jednog entiteta prema sutkinji državnog suda, slučaj bi mogao dobiti znatno širu pravosudnu i političku dimenziju.
Šta slijedi?
Na potezu je sada Tužilaštvo BiH koje treba odlučiti da li će otvoriti istragu po prijavi sutkinje Uzunović. Javnost s pažnjom prati razvoj ovog slučaja, jer se radi o presedanu u kojem se član pravosuđa optužuje za korupciju od strane visoko pozicioniranog političkog lidera – bez javno predočenih dokaza.
Ako se ispostavi da su navodi Milorada Dodika neosnovani, on bi se mogao suočiti s krivičnim gonjenjem za lažno prijavljivanje i ometanje rada pravosuđa.