Danas se navršava tačno 20 godina od trenutka kada je Stari most u Mostaru, jedan od najznačajnijih simbola Bosne i Hercegovine, upisan na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine. Ta odluka donesena je 15. jula 2005. godine na sjednici Odbora UNESCO-a u Durbanu, Južnoafrička Republika, čime je Stari most postao prvi zaštićeni spomenik iz BiH na ovom prestižnom popisu.


Povijesna i simbolična vrijednost Starog mosta

Stari most izgrađen je 1566. godine, u vrijeme Osmanskog carstva, i predstavljao je izuzetno tehničko dostignuće za to doba – bio je najveća lučna kamena konstrukcija na svijetu. Kroz stoljeća, postao je simbol Mostara, ali i šire, simbol povezivanja, suživota i kulturnog bogatstva.

Nažalost, most je teško oštećen tokom rata u Bosni i Hercegovini, a potpuno srušen 9. novembra 1993. godine. Njegovo uništenje izazvalo je globalnu osudu, a obnova je postala simbol nade i obnove zajedničke budućnosti.


Obnova kao zajednički poduhvat

Obnova Starog mosta počela je u junu 1999. godine potpisivanjem ugovora uz prisustvo tadašnjih čelnika grada Mostara, predstavnika BiH i direktora UNESCO-a Federica Mayora. Projekt vrijedan 15,5 miliona američkih dolara finansiran je uz pomoć Italije, Nizozemske, Turske, Hrvatske, Svjetske banke i Razvojnog vijeća Evrope.

Simbolično, izgradnja luka Starog mosta počela je 14. aprila 2003. godine polaganjem prvog kamenog bloka. Tokom četiri mjeseca intenzivnih radova, bez obzira na vremenske uslove, radnici su dovršili najzahtjevniju fazu projekta – izgradnju kamenog luka. Posljednji kamen ugrađen je 20. augusta iste godine.

Osim luka, obnovljene su i kule Tara i Helebija, kao i popratni objekti. Svaki kamen u kaldrmi bio je pažljivo obrađen na temelju fotodokumentacije, kako bi obnova bila što vjernija izvornom izgledu.


Svečano otvaranje i UNESCO-ovo priznanje

Otvorenje obnovljenog Starog mosta održano je 23. jula 2004. godine uz prisustvo više od 600 novinara iz pedeset zemalja svijeta. Bio je to događaj od globalnog značaja i snažan simbol mira i obnove.

Godinu dana kasnije, 15. jula 2005., UNESCO je prepoznao značaj Starog mosta te ga uvrstio na popis zaštićenih spomenika svjetske kulturne baštine.


Poruke iz prošlosti koje vrijede i danas

Gradonačelnik Mostara u to vrijeme, Ljubo Bešlić, kao vođa delegacije u Durbanu, istaknuo je kako je ovaj projekt pokazao da Bosna i Hercegovina može sama, zajednički i bez naređenja sa strane, graditi bolju budućnost.

“Put do UNESCO-a bio je dug i mukotrpan, ali smo uspjeli. Ovaj projekt treba donijeti boljitak Mostaru i državi, te pokazuje da kada želimo, možemo”, rekao je tada Bešlić.


Dugotrajni značaj i opomena

Miroslav Landeka, autor knjige „Stari most s mjesta događaja“, smatra da je obnova i uvrštavanje mosta na UNESCO-ov popis bio jedan od najznačajnijih građevinskih, političkih i medijskih projekata u novijoj historiji BiH. Kako vrijeme prolazi, kaže Landeka, sve je jasnije koliko je taj trenutak bio poseban – ali i koliko su tadašnji politički odnosi bili bolji nego danas.

Datum 15. juli 2005. godine ostaje trajno upisan zlatnim slovima u historiju Mostara i cijele Bosne i Hercegovine – kao dokaz da je moguće, kad postoji volja, izgraditi i obnoviti ono što nas povezuje, a ne dijeli.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW