Sebija Izetbegović, bivša direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu i zastupnica SDA u Skupštini Kantona Sarajevo, vješto koristi pobunu dijela radnika KCUS-a bliskih SDA da ponovo iznosi spinove i neistine o svom ‘uspješnom’ upravljanju KCUS-om.
piše Semira Degirmendžić – raport.ba
Tako je njeno posljednje obraćanje na društvenim mrežama iskorišteno da se plasira informacija o tome kako je ona ostavila 68 miliona KM na računu KCUS-a, a da je sada Klinički centar šest miliona u minusu.
Na ovaj način bivša direktorica pokušava sadašnju situaciju predstaviti na način da je tih 68 miliona potrošeno i da je KCUS osim tih sredstava potrošio još šest miliona.
S ovakvim izjavama osim što pokušava ‘oprati’ svoje grijehe iz autokratske vladavine KCUS-om, Sebija Izetbegović unosi i nemir u javnost pokušavajući danas stanje na KCUS-u predstaviti i gorim nego što jeste.
Neki radnici čekali da Sebija ode, pa krenuli s podizanjem i naplatom po tužbama protiv KCUS-a
A, to nije tačno. Raport je pitao Upravni odbor KCUS-a koliko trenutno novca ima na računu Kliničkog centra i zašto će KCUS na kraju godine biti u minusu šest miliona KM.
Dragan Stevanović, član Upravnog odbora za KCUS prvo pojašnjava da je tačno da je na računu KCUS-a bilo 68 miliona maraka i da na računu sada ima oko 58 milona KM namjenskih sredstava.
Nije te milione ostavila Sebija Izetbegović nego su to namjenska sredstva koja su dobijena od Vlade FBiH i drugih institucija vlasti koja su trebala biti uložena u konsolidaciju i poboljšanje rada KCUS-a u interesu prvenstveno pacijenata, a ne da stoje neutrošena na računu.
“Tačno je da je ostalo na računu 68 miliona maraka, ali od toga su 64 miliona namjenska sredstva koja je KCUS dobio od institucija vlasti za konsolidaciju rada Kliničkog centra. Dakle, to su sredstva koja su namjenski odobrena za adaptaciju i dogradnju spratova i preseljenje neuslovnih objekata u DIP i nisu utrošena”, kaže Stevanović.
Pitali smo Stevanovića i na što je potrošeno šest miliona KM zbog kojih će KCUS biti ‘u minusu’.
“Oko dva miliona maraka potrošili smo na za nabavku osnovnih potrepština za apoteku na KCUS-u, jer apoteka je imala neadekvatne zalihe, a pacijenti su morali kupovati gaze, zavoje, aspirine. Mi smo to nabavili da ne moraju plaćati pacijenti. U apoteci tih osnovnih stvari nije bilo jer su ranijem menadžmentu iz nekog razloga padali tenderi kod tih nabavki zbog čega su ispaštali pacijenti. Ta dva miliona nisu bila planirana da se utroše za te namjene, ali nama su pacijenti najvažniji”, pojasnio je Stevanović.
Preostala četiri miliona KM zbog kojih će KCUS biti u minusu potrošena su da se izmire obaveze prema radnicima koje je iza sebe ostavila Sebija Izetbegović!
Sada je KCUS ‘zatrpan’ tužbama radnika KUCS-a za period od 2021.godine do 2023. godine, a apsurdno je da su mnogi radnici čekali da Sebija Izetbegović bude smijenjena pa da onda traže naplatu svojih potraživanja, a oni koji su se usudili tužbe podnijeti i u vrijeme njenog direktorovanja sada hoće svoj novac.
Osim isplate zbog višemilionskih tužbi, radnici od sadašnjeg menadžmenta i uprave KCUS-a hoće i druge isplate.
“Mi smo se suočili s isplatom radnicima za prekovremeni rad, koji im nije plaćan i nije se plaćao rad u otežanim uvjetima, kako je propisano Kolektivnim ugovorom. I oni su o tome šutjeli do momenta dok Sebija Izetbegović nije otišla sa funkcije i istog momenta su krenule enormne tužbe za period od 2021. do 2023. godine. To je do sada preko 3,5 miliona KM, a na taj iznos idu zatezne kamate, troškovi poreza i doprinosa, i to je sada iznos koji sigurno premašuje pet miliona maraka i to raste iz dana u dan za taj period.
Kada smo mi sagledali te probleme, mi smo rekli ‘mi ćemo početi plaćati kako je po rješenjima i kako je propisano Kolektivnim ugovorom iako za to nemamo para, da bismo spriječili da se gomilaju te sredstva i obaveze’. I našli smo u finansijskom planu pare za to.
Ali, u međuvremenu, čim smo došli na dužnost, promijenio se koeficijent. Prvo je startna osnovica za plaću porasla jednom, pa sada drugi put na 3,40. Takav su dogovor resorno ministarstvo i Zavod zdravstvenog osiguranja napravili sa Sindikatom, a što smo mi bili obavezni da implementiramo kroz naše akte za plaće, da ljudima isplaćujemo plaće po ovim koeficijentima.
Za te je namjene Zavod dao pare, ali na to sve ide procentualno povećanje naknada za prekovremeni rad, uslove rada i slično, za što Zavod nije dao pare, a mi moramo isplaćivati po novom koeficijentu.
U minus ulaze i zbog isplata radnicima koji se u Sebijino vrijeme nisu bunili
Po tom osnovu smo mi prekoračili ta sredstva za četiri miliona da ne bismo zakinuli radnike”, pojašnjava Stevanović kako je utrošen novac i zašto će KCUS biti u minusu.
Po obavezama prema radnicima iz perioda kada je direktorica bila Sebija Izetbegović, kaže Stevanović, KCUS-u ostaje da vrati, odnosno isplati radnicima, s doprinosima, još između pet i sedam miliona maraka, jer tužbe stalno stižu.
“Da bismo izbjegli sudske sporove, mi smo sjeli sa sva četiri sindikata prije pola godine i rekli ‘Hajde ljudi da se dogovorimo, mi sad tih para nemamo, ali u sljedećem finansijskom planu to će nam biti prioritet u budžetu i sljedeće godine to ćete dobiti, da ne tužite firmu’.
Međutim, Sindikat kaže ‘imate onih 15 miliona namjenskih sredstava, tražite od Vlade da se izvrši prenamjena, da nam se isplati jednokratna pomoć od po 2.000 KM po osobi, i da se dugovanja iz tih sredstava isplate”, priča Stevanović.
Stevanović naglašava da su i sadašnja uprava i menadžment knjigovodstveno mogli ostati ‘na nuli’ i čak i na nekoj vrsti dobiti kako je akumulirana sredstva nazivao bivši menadžment, ali u tom slučaju radnici ne bi dobili ni dio onog što su tražili, a i pacijenti bi osnovne potrepštine poput zavoja i aspirina na KCUS-u i dalje kupovali.
“Mi smo mogli radnicima reći ‘Ne zanima nas što vas oni prije nas nisu plaćali po svim osnovama, nećemo ni mi, tužite, pa će neki novi direktor i nova uprava platiti’, a da taj novac držimo na računu i ne budemo u minusu. Međutim i taj plus bi bio knjigovodstvena laž, jer te pare ne bi bile nikakva dobit nego novac koji je i ranije trebao biti namjenski utrošen. Sindikat zna za sve ove podatke ovo govorim, ali njihovo je legitimno pravo da traže svoja prava,a mi moramo razmišljati i o razvoju KCUS-a i o pacijentima. To je sva priča o tih šest miliona”, kaže Dragan Stevanović, član Upravnog odbora KCUS-a.
Kupljen je i nuklearni akcelerator
Dalje, Stevanović pojašnjava da je od četiri miliona sredstava prikupljenih tokom osam godina, još u mandatu Izetbegović od tih sredstva planirana kupovina nuklearnog akceleratora za što je prije njenog odlaska s KCUS-a bio završen tenderski postupak.
“Mi kad smo došli samo smo tu kupovinu dovršili, kupljen je nuklearni akcelerator koji je trenutno u funkciji na Kliničkom centru na Onkologiji.
I ostala sredstva na računu također su davno trebala biti utrošena za adaptaciju tri sprata DIP-a, ali su im padali tenderi pa kad smo mi došli, mi smo te komisije raščistili i organizovali drugačije Službu za javne nabavke i tender je prošao i mislim da su već sklopljeni ugovori za adaptaciju dva sprata za koje je donesena odluka. Ostatak novca nije dovoljan za adaptaciju trećeg sprata, jer išle su cijene gore i sve ovo ostalo, pa smo se mi Vladi FBiH koja jedina može odobriti prenamjenu namjenskih sredstava, obratili da taj ostatak, mislim da je riječ o oko 15 miliona, da nam dozvoli da umjesto u adaptaciju sljedećeg sprata i čekanja da te pare stoje i propadaju, jer cijene rastu, nabavimo nedostajuću opremu na Kliničkom centru. Najvažniji dio koji moramo napraviti i najskuplji je sala za hitne intervencije na krvnim sudovima, jer je ona totalno propala. I to je sva priča što se tiče toga što je Sebija Izetbegović ostavila”, kaže Stevanović.
Stevanović pojašnjava da je nova uprava KCUS-a četiri miliona neraspoređenih namjenskih sredstava koja su računata kao dobit, a što u stvari nisu, odmah uložena u ključnu, nedostajuću, opremu za Klinički centar, uključujući Pedijatriju, Torokalnu hirurgiju, Urologiju i za druge klinike za potrebe koje su klinike navele kao najurgentnije.
Revizorski izvještaj dokaz je da Sebija priča bajke
Da Sebija Izetbegović priča bajke o svom uspješnom vođenju KCUS-a potvrđeno je i u prošle godine objavljenom revizorskom izvještaju o poslovanju Kliničkog centra.
Revizori su tadašnjem menadžmentu na čelu s Izetbegović spočitali netransparentno trošenje para za javne nabavke, te utvrdili i da je KCUS precijenio svoj finansijski rezultat u 2022.godini za oko 1,1 milion KM na način da su lijekove i potrošni materijal koje na KCUS-u skladišti Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja, Klinički centar evidentirao kao svoju robu i prikazao ga kao vlastiti prihod!
Također, bivša generalna direktorica KCUS-a koja je na toj funkciji bila duže od osam godina i gdje je došla zahvaljujući tome što joj je suprug Bakir Izetbegović u to vrijeme bio član Predsjedništva BiH, što on nije krio ni u javnim istupima kada je svojevremeno govorio o imenovanju svoje supruge na tu poziciju, sada drži moralne pridike o nepotizmu koji je navodno vladao prije njenog dolaska na KCUS.
Ponovo Sebija Izetbegović navodi cifru od 100 miliona KM duga KCUS-a koje je navodno vratila na osnovu ušteda.
Znaju pacijenti koji su proteklih godina dolazili na KCUS da su morali plaćati i mnoge lijekove i druge medicinske potrepštine, uprkos tome što plaćaju zdravstveno osiguranje.
Međutim bivša direktorica je uspjela ušutkati svojim agresivnim vladanjem svaki pokušaj pobune i pacijenata i uposlenika, pa su mnogi pristali na praksu da se na njima štedi, a sve kako bi bivša direktorica ili kako je zahtijevala da je zovu ‘profesorica’ dobila epitet uspješne menadžerice najvećeg kliničkog centra u državi.
Nažalost, ni sadašnja vlast nije ostala imuna na prednosti s aspekta utjecaja koje sa sobom nosi pozicija generalnog direktora KCUS-a, pa zanemaruju pitanje odgovornosti koju sa sobom prije svega nosi takva funkcija i već godinu se ne mogu dogovoriti ko će biti direktor najveće zdravstvene ustanove u zemlji.
Za to vrijeme pacijenti i dalje čekaju da se dese vidljivije i korjenitije promjene od dosadašnjih, a od sadašnje situacije na krajnje bizaran način i spinovima političke poene pokušava prikupiti bivša direktorica koja je i tada i sada i politički aktivna.