Foto: BBC

Clare Findlay i njen pokojni suprug Andrew dospjeli su na naslovnice 1992. godine kada su otvorili svoju seosku kuću u Fochabersu, Moray, za 21 učenika i četiri majke koji su pobjegli iz svoje ratom razorene domovine, Bosne i Hercegovine.

Britanska majka heroina spasila je 21 dijete i 4 majke bježeći iz ratom razorenog pakla u bosanskoj domovini.

Žena koja je dovela 21 mladu izbjeglicu u Škotsku tokom genocida u Bosni ispričala je o svojoj radosti nakon ponovnog susreta sa djevojkom Petrom koja je pomogla da se otkriju njihove grozne istine.

Tek kada je Petra Lovreković, tada 16-godišnja, došla da prevede njihove horor priče, postalo je očigledno da nisu siročad kao što se prvo mislilo, već da imaju porodice kod kuće.

Clare je 2021. godine gostovala u emisiji “Saved by A Stranger” koju emituje BBC. Tom prilikom je tražila upravo Petru, skoro 30 godina kasnije i kako bi joj zahvalila što je tim jadnim dušama dala glas.

Govoreći u emisiji, rekla je: “To me je promijenilo. Osjećala sam se drugačije, potpuno drugačije. Toliko sam ih voljela. Veoma je teško objasniti. Ova jadna mala djeca nikada više ne bi vidjela svoje majke da nije bilo Petre.”

Tokom genocida u Bosni, hiljade mladih su raseljeni i nikada se nisu vratili svojim porodicama. Zbog sukoba, Clare i njen suprug Andrew htjeli su pomoći i mislili su da će se pobrinuti za jedno dijete ili maksimalno dvoje u njihovoj kući.

Ali stvari su brzo eskalirale i prije nego što su to shvatili i njihovi životi su se okrenuli naglavačke.

Kako je ispričala, vidjela je oglas u nedjeljnim novinama u kojima je pisalo da bi jako voljeli da imaju neke hraniteljice koji bi se dobrovoljno prijavile da imaju jedno dijete iz ratnog područja na tri mjeseca.

“Rekla sam zašto ne, jedno ili dvoje možda?”

Kako je dalje kazala zazvonio je telefon i javili su da je u avionu 21 dijete, te da ne mogu krenuti bez adrese, tada je nazvala supruga koji je kazao: “Za ime Boga, to će biti samo na par dana, neka dođu ovamo.” Bio je to početak priče.

Ponovni susret

Skoro 30 godina kasnije, Clare se ponovo spojila sa nekima od njih, zajedno sa bivšom lokalnom učenicom Petrom Lovreković. Petra je te davne 1992. godine govorila srpsko-hrvatski i pomogla da se djeca ponovo spoje sa roditeljima koji su ostali u Bosni.

“Kada je dobrotvorna organizacija pitala možemo li smjestiti 25 izbjeglica, mislili smo da je to samo za vikend. Nismo imali pravi plan, samo smo ga uzimali malo po malo. Kada su izašli iz tog autobusa, imali su suze u očima i samo su me zagrlili. Djeca su svjedočila najstrašnijim stvarima, samo im je to pisalo na licima. Morali smo učiniti sve što smo mogli da im to okruženje bude stabilno. I samo se sjećam da sam pomislila: ‘Hvala Bogu da sam ih primila’.”

Konflikt na Balkanu, koji je doveo do konačnog raspada bivše Jugoslavije, okončan je 1995. godine, sa 100.000 mrtvih i dva miliona raseljenih.

U emisiji, Clare se susreće sa nekoliko izbjeglica, uključujući Smaila i Nurfetu Saračević, Adisa Delića i Eminu Arifović, koja još uvijek živi u Elginu. Zahvalna Emina kaže: “Kler je imala ovaj prelijepi veliki osmjeh… ona nam je u suštini bila druga mama.”

Kako bi smjestili 21 dijete, cijela zajednica se okupila da pomogne Clare i Andrewu, donirajući hranu, igračke, odjeću i vreće za spavanje. Plan je bio da djeca idu u hraniteljske domove.

Pretpostavljalo se da su četrnaest siročadi. Ali učenica internata Petra, koja je tada imala 16 godina, otkrila je da su sva djeca odvojena od svojih porodica.

U naredna četiri mjeseca njihovi roditelji su ušli u trag i prebačeni u Elgin, čime je broj izbjeglica koji se sada nalaze u seoskom domu Findlayevih popeo na 36.

Posljednji put je imala javni nastup u pomenutoj emisiji sa 79 godina 2021. godine. Tada je kazala: “Svaki rat je užasan, ali vidjeti šta se dešava u Bosni bilo je apsolutno varvarsko.” Njena nevjerovatna priča o suosjećanju i hrabrosti nastavlja da inspiriše mnoge.