Trg SolidarnostiFoto: Vlada KS

Na današnji dan prije 32 godine ispaljena granata sa agresorskih položaja Vojske Republike Srpske iz pravca Nedžarića ubila je 11 Sarajlija, a teže i lakše ranila njih 53 dok su stajali u redu za hljeb. To je ujedno prvi masakr na Alipašinom Polju u Sarajevu, kod pijace, izvršen u ovom naselju tokom ratnih dešavanja.

Masakr na Trgu solidarnosti je bio prvi od tri stravična masakra koje je počinila agresorska vojska na Alipašinom Polju tokom opsade Sarajeva.

Nakon tog ubijanja nevinih civila, u novembru 1993. ispaljena je granata kojom su ubijeni učiteljica i učenici na Trgu ZAVNOBiH-a, a godinu poslije desio se i treći masakr u kojem je agresorska granata usmrtila djecu na sankanju u Bosanskoj ulici.

Prilikom činjenja ovih zločina, agresori nisu gledali ko je žrtva, niti su birali lokaciju, koju napadaju. Napadali su civile, djecu, žene, starce, te su bombardovali, palili i rušili vjerske i zdravstvene objekte.

Delegacija Kantona Sarajevo jutros je položila cvijeće na mjestu masakra na Trgu solidarnosti kod broja 14 (Alipašino Polje, pijaca).

Mirza Selimbegović, predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo kazao je kako Općina Novi Grad Sarajevo obilježava i nastavit će da obilježava sve značajne datume i događaje iz perioda 1992-1995. godine.

Ovaj događaj je važan podsjetnik na stradanja civila tokom rata i važnost sjećanja na žrtve.

Tog 30. augusta su ubijeni: Rifet Bahtić, Jasmina Duraković, Jasmin Đozo, Muniba Ganija, Nermin Gušić, Zoran Kafedžić, Sadrija Krasnići, Adnan Lingo, Nadežda Puljić, Daniel Turkalj i Edin Uzunović.

Za ovaj i ostale zločine počinjene u Sarajevu, Međunarodni sud u Hagu je osudio Stanislava Galića, komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske na maksimalnu kaznu, doživotni zatvor. Dragomira Miloševića koji je naslijedio Galića, a koji je nastavio zločine nad Sarajlijama, Sud je osudio na 33 godine.