U Federaciji Bosne i Hercegovine započela je zakonodavna procedura za izmjene i dopune Zakona o zapošljavanju stranaca. Cilj ovog zakona je pojednostaviti i ubrzati administrativne procedure za izdavanje radnih dozvola stranim radnicima, čime bi poslodavci lakše angažovali potrebnu radnu snagu, posebno u sektorima gdje postoji deficit. Izmjene su predložene na inicijativu Udruženja poslodavaca FBiH, a predlagač je federalno Ministarstvo rada i socijalne politike. Razlozi za donošenje ovog zakona su problemi s nedostatkom radne snage, naročito u proizvodnim, uslužnim i drugim sektorima, što je posebno izraženo kod velikih poslodavaca koji su orijentisani na izvoz.
Obrazloženje predloženih izmjena napominje da je problem nedostatka radne snage prisutan već nekoliko godina, bez obzira na broj nezaposlenih koji se nalaze na evidencijama službi za zapošljavanje, ali ne traže aktivno posao jer ostaju na evidencijama zbog zdravstvenog osiguranja i socijalnih naknada.
Prema nacrtu izmjena, nadležna kantonalna služba će biti obavezna donijeti rješenje o radnoj dozvoli u roku od najviše 30 dana od podnošenja zahtjeva. Takođe, odluku o deficitarnim zanimanjima donosiće Zavod za zapošljavanje FBiH na osnovu analize tržišta rada, broja i strukture nezaposlenih i potreba privrednih sektora.
Iz Ministarstva napominju da izmjene ne uvode nove kvote za zapošljavanje stranaca, budući da je to u nadležnosti institucija BiH, već se pojednostavljuju postojeće procedure kako bi poslodavci u ključnim sektorima na vrijeme dobili potrebne radnike.
Sektori poput građevinarstva, turizma, ugostiteljstva i prerađivačke industrije suočavaju se s velikim deficitom radne snage. Usvajanjem ovog zakona, očekuje se ublažavanje tog problema, dok se i dalje štite prioriteti zapošljavanja domaćih radnika.
Prema podacima Ministarstva, u 2025. godini, ukupna godišnja kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u BiH iznosit će 4.409 dozvola, od kojih je za FBiH predviđeno 2.400 dozvola, što predstavlja petpostotno povećanje u odnosu na prethodnu godinu.
U poređenju s drugim zemljama u regionu, Crna Gora je za 2025. godinu odredila kvotu od 21.620 dozvola za strane radnike, dok je Srbija do avgusta prošle godine izdala 15.707 dozvola. Hrvatska je, pak, izdala oko 160.000 dozvola prošle godine za zapošljavanje stranaca, naročito u građevinarstvu i turizmu.
Iz Ministarstva podvlače da izmjene i dopune zakona omogućavaju angažovanje stranih radnika kao dopunu u sektorima s deficitom radne snage, a ne kao zamjenu za domaće radnike. Ovaj zakon je dio šire reforme tržišta rada u FBiH.
Prvi korak ka usvajanju izmjena učinjen je usvajanjem nacrta zakona u Predstavničkom i Domu naroda Parlamenta FBiH.