Momčad s Koševa odigrala je revanš utakmicu protiv Aktobea nakon koje su se plasirali u drugo pretkolo Konferencijske lige. Rezultat nakon regularnog vremena bio je 2:1 u korist Aktobea, ali je ukupan rezultat glasio 2:2 zbog pobjede Sarajeva u prvoj utakmici. Za vrijeme produžetaka, obje ekipe postigle su po jedan pogodak za konačnih 3:3. Penali su na kraju odveli Sarajevo u sljedeći krug takmičenja.

Obje ekipe pokazale su se dobro na terenu. Sarajevo je pravilo malo veći pritisak u prvom poluvremenu. Na samom početku meča, Ćataković je pokušao dovesti domaći tim u prednost, ali je lopta ipak pogodila stativu.

Trener bordo-bijelih Zoran Zekić konstantno je tražio od svojih igrača da prave pritisak te je veći dio utakmice proveo uz liniju davajući upute fudbalerima.

Simuliranjem do bodova?

Svi smo svjesni da je simuliranje prekršaja i oduzimanje vremena na bilo koji način, prisutno na fudbalskim terenima, ne samo kod nas, nego i u svijetu. Ali Sarajevo se nekako izdvaja od ostalih klubova u Bosni i Hercegovini. Važe za jaku ekipu pa se postavlja pitanje zašto koriste takav način obmane, odnosno zašto ga koriste u tolikoj mjeri?

Da budemo precizni, kada je riječ o sinoćnjem susretu, prvi trenutak na utakmici kada se dala primijetiti ta loša osobina Sarajeva, desio se već u 22′ minuti igre. Bordo tim je bio u napadu, lopta je bila kod Jovića koji u duelu gubi loptu. Zatim, pada na travu jer je izgubio duel, uočava da je lopta ipak dospjela u noge njegovih saigrača te ustaje. Samo što je Jović ustao, Sarajevo gubi loptu, a on se ponovno baca na travu.

To je momenat koji je vjerovatno većina gledatelja upratila. Simuliranje faula, opet ponavljam, nije ništa nepoznato ni sudijama ni navijačima, ali barem neka to simuliranje onda bude uvježbano.

Bespotrebno preuveličavanje…

Najupečatljiviji momenat desio se u drugom produžetku, pred sami kraj utakmice. Lopta je izašla van terena i otišla pravo u ruke dječaka Sarajeva koji je bio zadužen za njeno dohvaćanje. S obzirom na to da je do kraja utakmice ostalo vrlo malo vremena, a vidjevši da bordo-bijelima odgovara neriješen rezultat i izvođenje penala, dječak je odlučio da loptu drži u naručju umjesto da je doda igraču Aktobea.

Fudbaler je krenuo prema djetetu u namjeri da samo uzme loptu, da bi sa klupe Sarajeva skočili „kao da brane dijete“. Vidjelo se da fudbaler gostujućeg tima nije imao nikakvu lošu namjeru već je samo požurivao dječaka da vrati loptu u igru.

Sa klupe domaćih iskoristili su tu priliku da skoče i predstave cjelokupnu situaciju kao namjeru fudbalera da napadne dijete. Osvrnimo se sada na još jednu situaciju koja se desila na Olimpijskom stadionu „Asim Ferhatović-Hase“ 12. maja 2023. godine. Taj dan se igrao 149. gradski derbi između Sarajeva i Željezničara.

Bahatost i izbacivanje dječaka

Susret je bio veoma turbulentan, sa mnogo prilika i čak četiri pogotka. Domaćin je poveo u 35′ minuti igre, a u 75′ minuti došao je do prednosti od dva gola. Samo tri minute kasnije, Željezničar je pogotkom Jašarevića smanjio prednost Sarajeva na 2:1.

Uvidjevši da im prijeti opasnost od izjednačenja, stručni štab i igrači Sarajeva počeli su ulaziti u konflikte. U posljednjoj minuti nadoknade jedan od igrača sa klupe domaćih biva poslan u svlačionicu zbog svog ponašanja. I eto ga, prilika za Sarajevo da ‘ukrade’ vrijeme. Igrač, umjesto da se prema svlačionici kreće van granica igrališta, on prelazi preko terena, lagano hodajući i oduzimajući vrijeme.

TikTok/@fkzeljeznicar.ba (00:04 trenutak kada igrač ide prema svlačionici)

Međutim, ‘ko drugome jamu kopa, sam u nju pada’. Čim je igra nastavljena, Željezničar dolazi u posjed lopte i nevjerovatnim golom Sulejmana Krpića izjednačava na 2:2 u 96′ minuti igre. Nakon Krpićevog pogotka, utakmica je završena.

@fkzeljeznicar.ba

Sve do kraja Željo nema predaje! 🔵⚪ 📷 Mirza Demirović, fkz.ba #fkzeljeznicar

♬ original sound – FK Željezničar
TikTok/@fkzeljeznicar.ba (Pogodak Krpića za izjednačenje, proslava dječaka iz FK Sarajeva)

Isfrustrirani što nisu mogli održati prednost od dva gola koju su imali, izbacuju jednog dječaka iz Akademije Bordo tima jer je navijač Željezničara. Naime, nakon pogotka Sulejmana Krpića za izjednačenje, dječaka, koji se u tom trenutku nalazio ispred južne tribine, ponijele su emocije i počeo je proslavljati gol. Iz FK Sarajeva smatrali su da je to kršenje kodeksa ponašanja i dječaka su izbacili iz Akademije.

Na svu sreću, nisu svi isti. Omladinska škola Željezničara odmah nakon objavljivanja vijesti da je dijete izbačeno, dovodi ga na Grbavicu gdje se priključuje omladinskom pogonu Plavih.

Mislim da bi sve ekipe, ne samo Sarajevo, trebale da prestanu manipulativno dolaziti do bodova. A Sarajevo mora smanjiti kvantitet, a poboljšati kvalitet ‘krađe’.