Sjedinjene Američke Države objavile su sankcije protiv Francesce Albanese, specijalne izvjestiteljice Vijeća Ujedinjenih naroda za ljudska prava, optužujući je za pokušaje da utiče na pokretanje postupaka pred Međunarodnim krivičnim sudom (ICC) protiv američkih i izraelskih zvaničnika, kao i korporacija koje sarađuju s izraelskom vladom.


Rubio: “Više nećemo tolerisati politički rat”

Sankcije je najavio američki državni sekretar Marco Rubio putem društvene mreže X (bivši Twitter), gdje je optužio Albanese za vođenje “političkog i ekonomskog rata” protiv Sjedinjenih Država i Izraela.

“Danas uvodim sankcije specijalnoj izvjestiteljici UN-a Francesci Albanese zbog njenih nelegitimnih i sramotnih napora da izazove akciju ICC-a protiv američkih i izraelskih zvaničnika, kompanija i rukovodilaca,” naveo je Rubio.

Dodao je da će Sjedinjene Američke Države “uvijek stajati uz svoje partnere u njihovom pravu na samoodbranu”, te poručio da više neće tolerisati inicijative koje smatraju politički motivisanim.


Izvještaj koji je izazvao sankcije

Albanese je nedavno objavila izvještaj u kojem su detaljno navedene velike međunarodne korporacije za koje tvrdi da aktivno doprinose podršci izraelskoj okupaciji palestinskih teritorija. U izvještaju su kao ključni akteri navedeni:

  • Microsoft
  • Alphabet (kompanija u vlasništvu Googlea)
  • Amazon
  • Palantir Technologies

Prema navodima izvještaja, ove firme nude tehnologije nadzora, infrastrukturu i vojnu opremu koja omogućava održavanje izraelske kontrole nad okupiranim teritorijama, uključujući Zapadnu obalu i Istočni Jerusalem.


Kritike i podrška UN-ovoj izvjestiteljici

Francesca Albanese je od ranije poznata po kritikama izraelske politike prema Palestincima, a njene izjave i izvještaji često su izazivali kontroverze i političke reakcije. Ipak, dio međunarodne zajednice smatra njenu ulogu važnom za zaštitu ljudskih prava na palestinskim teritorijama.

Njen mandat kao specijalne izvjestiteljice UN-a podrazumijeva nezavisno praćenje i izvještavanje o stanju ljudskih prava u palestinskim područjima pod izraelskom okupacijom. Iako njena pozicija nema izvršnu vlast, njeni izvještaji često predstavljaju osnovu za međunarodne rasprave i pritiske.


Zaoštravanje odnosa između SAD i UN-a

Ova odluka dodatno je pogoršala odnose između američkih vlasti i određenih tijela Ujedinjenih nacija, posebno onih koji se bave ljudskim pravima. Američka administracija tvrdi da su izvještaji poput Albaneseinog politički pristrasni i štetni za diplomatske odnose.

Za sada nije poznato na koji način će UN reagirati na ove sankcije, ali je već sada jasno da će Francesca Albanese ostati u fokusu svjetske javnosti, posebno u kontekstu sve intenzivnijih rasprava o izraelsko-palestinskom sukobu i ulozi međunarodnog prava.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW